Turystyka amatorska: atrakcje turystyczne Warszawy, Portugalia

Lamego i okolice

Chociaż LAMEGO leży praktycznie w Beira Ałta, usytuowane jest samotnie na wysuniętym fragmencie górzystego terenu. Najszybciej można tu dojechać z Rćgua i od strony rzeki Douro. Lamego ma wiele wspólnego z regionem Douro, gdyż leży na łagodnych wzniesieniach żyznych terenów rolniczych nad rzeką, na obszarze, gdzie uprawia się melony i produkuje takie rarytasy jak szynka i Raposeira – najbardziej zbliżony w smaku do szampana alkohol w Portugalii.

dalej

Informacje praktyczne – Vouzela

Autobusy zatrzymują się w samym centrum miasta, przy rynku. Na lewo od głównej ulicy znajduje się biuro turystyczne. Ze znalezieniem zakwaterowania nie powinno być problemów. Noclegi oferuje Casa Ferreira, Rua Ba rao da Costeiro («032/771650: ), w pobliżu biura turystycznego. Bardziej komfortowy jest PensSo Marqués. Pensjonat znajduje się tuż za biurem, przybocznej i dobrze oznakowanej Rua Aires de Gouveia76 («032/772029: ). W pensjonacie mieści się popularna wśród miejscowych restauracja. Gdyby nie było tu wolnych miejsc, można pójść do Restaurante O Chafariz lub Restaurante Paulo. Obie restauracje położone są w odległości kilkunastu minut drogi od centrum, przy drodze do Sao Pedro.

dalej

Informacje praktyczne – Caminha

Noclegi w mieście oferują trzy pensjonaty: niedrogi Residencial Arca Nova, niedaleko dworca kolejowego na Largo Sidónio Pais («058/721590: ): nieco starszy Pcnscio Rio Coura, na Avenida Saraiva de Carvalho («058/921142: @): oraz najmniej przytulny Residencial (Jalo d’Ouro, Rúa da Corredoura 15, zaraz obok głównego placu («058/ 921160): t). Jeśli wszystkie są już zajęte, można wynająć kwatery prywatne (informacji udziela biuro turystyczne lub obsługa restauracji Pero de Camiitha- patrz niżej) lub zatrzymać się w Casa de Esleirá, przy drodze prowadzącej do miasta (ir058/921356: ). Piękna rezydencja z ogrodem objęta jest planem Ttirihah, niestety do wynajęcia jest tylko jeden apartament.

dalej

Informacje praktyczne – Amarante

Dworzec kolejowy znajduje się w odległości dziesięciominutowego spaceru na północny zachód od centrum, natomiast autobusy zatrzymują się bliżej śródmieścia, po drugiej stronie rzeki. Informacji m.in. o noclegach w okresie letnim, kiedy to pojawiają się zazwyczaj problemy ze znalezieniem wolnego pokoju, udzielają pracownicy biura turystycznego (latem wt.-nd. 9.30-12.30 i 14.00-18.1K): zimą wt.-nd. 9.30-12.30 i 14.00-17.00: »055/ 432259), które mieści się w Cámara Municipal, obok muzeum sztuki.

dalej

Guimaraes i okolice

Guimaraes i Braga, dwa główne miasta południowej części Minho, są na tyle małe. że można je zwiedzić w ciągu jednego dnia. Mimo to, warto rozważyć zatrzymanie się w jednym z nich na noc. Dłuższy pobyt stwarza okazję do zobaczenia znajdującycli się niedaleko Pragi zabytków religijnych, w tym miejsca licznych pielgrzymek – Bom Jesus do Monte. Z kolei na samą tylko wyprawę do celtyckich ruin w Citania de Briteirns poświęcić trzeba co najmniej pół dnia. Na bazę noclegową najlepiej wybrać Barcelos, trzeba jednak pamiętać, iż o wolne pokoje najtrudniej jest we środy, na dzień przed odbywającym się tu targiem.

dalej

Gastronomia w Santarém

W Santarćm jest wiele restauracji, usytuowanych głównie na lub w okolicy Rua Capelo e Ivens. Wiele restauracji znajduje się też w pobliżu areny walki byków, przy drodze prowadzącej do Cartaxo. Spośród tutejszych przysmaków rybnych, warto się skusić na faiaęa na telhn (smażony cefal).

dalej

Gastronomia w Aveiro

Avciro słynie z wyśmienitych, przyrządzanych z węgorza i owoców morza potraw regionalnych, do których podaje się mocne wino Bairnida. Zdecydowanie najtańsze posiłki serwują niewielkie jadłodajnie (casas cle pasto), położone w starej części miasta wokół largu rybnego. W pobliżu znajduje się też kilka tradycyjnych restauracji.

dalej

Dzielnica nadbrzeżna (Cais da Ribeira) i okolice

A Canastra, Cais da Ribeira 37. Kolejny lokal pod arkadami o domowej atmosferze, popularny wśród miejscowych. Taniej niż u sąsiadującej z nim konkurencji. Café Restaurante Miradouru, Cais da Ribeira, nad arkadami, przy wejściu na most. Tani lokal, w którym zawsze jest pełno miejscowych. Podaje się tu wyśmienitą pizzę, bifanas (małe befsztyki podawane na bułce) i ogromne porcje sałatki. Stoliki ustawione są także na zewnątrz.

dalej

COSTA VERDE

Fala cudzoziemców przyjeżdżających co roku do Algarve przynosi Portugalii ogromne zyski finansowe. Ministerstwo Turystyki doszio do wniosku, że źródłem doskonałych dochodów może stać się również Costa Verde („Zielony Brzeg”), piaszczysty pas wybrzeża w Minho. Rozpoczęta niedawno kampania reklamowa nic przyniosła – na razie – oczekiwanych skutków. Pomimo zamieszczanych w broszurach turystycznych kusząco brzmiących haseł o „czystych plażach i powietrzu o wysokiej zawartości jodu”, Costa Verde nie cieszy się popularnością, Główną przyczyną jest pogoda. Zachmurzone niebo, częste opady deszczu i lodowato zimne morze zniechęcają wczasowiczów do spędzania tu wakacji. Na pobyt na pustych plażach decydują się jedynie szukające spokoju osoby, które są w słanie pogodzić się ze wszystkimi kaprysami pogody.

dalej

Casa-Museu de Teixeira Lopes

Spokojniejsza wizyta czeka nas w Casa-Mitseu de Teixeira Lopes (pn.-sb. 10.00-12,30 i 14.00-17.30: bezpl.). Aby się tu dostać, trzeba pokonać stromą, biegnącą od nabrzeża Run Candido dos Reís uliczkę, lub wsiąść do autobusu #S2, #83 lub #84, jadącego z Avenida Aliados przez most.

dalej

Cartaxo i toambuja

Zurbanizowane i banalne CARTAXO. 14 km na południowy zachód od Samarem, położone jest wśród najpiękniejszych winnic regionu Ribatejo. W 1808 r. francuskie oddziały gen. Junota przemaszerowały tędy w drodze na Lizbonę. Żołnierze napoleńscy pokonali drogę niemal 1000 km w 30 dni, a do stolicy dotarli obdarci i z obolałymi nogami dokładnie w dzień po tym, jak rodzinie królewskiej udało się uciec do Brazylii. Musen Rural e do Vinhu (wt.-nd. 10.00-12.30 i 14.00-18.00) znajduje się przy Rua Jose Ribeiro da Costa, biegnącej na południe od miasta. Muzeum w Cartaxo to rodzaj wiejskiej rezydencji. W kilku stylowych domach można degustować a także kupować tutejsze mocne wino owocowe.

dalej

Caramulo

Wieś CARAMULO ukryta pomiędzy wysokimi górami jest wymarzoną bazą wypadową dla miłośników górskich wspinaczek. Wyjście na najwyższy szczyt Caramulinho (1075 tn j zajmuje niecałą godzinę. Turyści, którzy spodziewali się trafić do zwyczajnej, cichej wioski będą mile zaskoczeni Caramulo. W tej na pozór zapadłej wsi „gdzie diabeł mówi dobranoc”, znajdują się dwa muzea, których nie powstydziłoby się niejedno miasto.

dalej

Caminha

Mniejsza, choć przypominająca bardzo Viana do Castelo, CAMINHA jest niewielkim portem rzecznym. W mieście przetrwało do dziś kilka zabytków, skupionych głównie wokół centralnego Praga Conselheiro Si Iva Torres (zwań ego popularnie Largo Torres). Nad znajdującą się na środku placu ogromną fontanną górują zwieńczone blankami mury ratusza i renesansowa wieża zegarowa. Najbardziej wyróżniającą się budowlą jest jednak kościół parafialny (Igreja Matriz), położony w odległości kilku minut drogi od placu w kierunku rzeki. Należy iść ulicą prowadzącą pod lukiem kolo wieży zegarowej i minąć biuru turystyczne (pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.30-18.00: n05H/(J21952). Kościół, otoczony starymi murami miasta, został zbudowany pod koniec XV w„ kiedy Caminha rywalizowała z Porto o miano największego portu rzecznego. Budowla jest zamknięta, warto jednak znaleźć osobę mającą klucze do drzwi. Wnętrze kościoła zdobi bowiem przepiękny sufit, będący jednym z rzadkich przykładów zastosowania stylu manuelińskiego w północnej Portugalii. Godne uwagi są też rzeźbione postaci na dwóch renesansowych wejściach, jedna z nich wskazuje palcem Hiszpanię.

dalej