Abrantes

ABRANTES, podobnie jak Santarćm, leży wysoko nad wodami Tagu, 15 km od Almourol. Miasteczko posiada urocze uliczki i place, które najpiękniej wyglądają na wiosnę i w lecie, kiedy kwitną wszystkie kwiaty na Rúa da Barca i Jnrdim da República. Różnorodne i rozlegle wiodki na okolicę stanowią dodatkową atrakcję miasteczka. Abrantes ma dobre połączenia kolejowe z doliną Beiras i górnym Alentejo.

Ciekawy architektonicznie zamek (wt.-nd. 10.00-12.30 i 14,00-17.00) pochodzi z początku XIV w. i jest nieco zaniedbany. W Abrantes, podobnie jak w Samarem, stacjonowali i Rzymianie, i Maurowie. Ponadtu, zacięte walki toczyły się o zdobycie twierdzy w okresie wojny francusko-portugalskiej. Wewnątrz fortu znajduje się kaplica Santa Maria do Castelo, w której mieści się interesujące i bogate w zbiory muzeum archeologiczne. Najciekawsze eksponaty to trzy grobowce rodziny Almeida, hrabiów Abrantes. Z murów obronnych zamku rozlega się wspaniały widok na okoliczne tereny wiejskie, zabudowania miejskie Abrantes oraz ogrody otaczające zamek. Dwa ogromne, pobielane kościoły przebudowano w XVI w.

Pomocne biuro turystyczne (pn. i pt. 9.00-18.30: wt.-czw. 8.30-20.00: sb. i nd. 9.30-12.30 i 14.00-17.30: «041/22555) leży na Largo da Feira, a pobliski dworzec autobusowy przy Rua Nossa Senhora da Conceicao. Za miastem znajdują się dwie lokalne stacje kolejowe. Na większej z nich, położonej 2 km na południe od miasta, po drugiej stronie Tagu zatrzymują się praktycznie wszystkie pociągi. Ze stacji można podejść do centrum drogą pod górę lub podjechać taksówką, która nie powinna drogo kosztować zwłaszcza jeśli jechać będzie kilka osób.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>