Alenquer i fllhandra

ALENQUER znajdujące się 12 km na północny zachód od Vila Franca de Xira to atrakcyjne miasto, malowniczo położone na urwistym zboczu wzgórza. Spośród zabudowań miasteczka najciekawszy jest tu klasztor franciszkanek, założony w 1222 r. przez księżniczkę Sanchę (Dona Sancha), córkę króla Sancho I, Ten najstarszy w Portugalii klasztor franciszkański wybudowano jeszcze za żyda św. Franciszka z Asyżu. W klasztorze warto obejrzeć piękne, XlH-wieczne wejście oraz dobudowane w J557 r, krużganki w stylu manuelińskim. Niestety, franciszkanki otwierają klasztor dla zwiedzających tylko w pierwszą niedzielę miesiąca, od godzin porannych do mszy wieczornej.

ALHANDRA leżąca nad Tagiem w odległości 4 km na południowy zachód od Vila Franca, stanowiła niegdyś wschodni kraniec linii obronnych Torres Vedras. Wznoszący się wysoko nad miastem pomnik Herkulesa, symbolizuje zwycięstwo wojsk Wellingtona nad Francuzami. W mieście umieszczono też płytę, upamiętniającą dzieło portugalskiego inżyniera Nevasa de Costy, który zaprojektował Torres Vedras.

W miejscu oddalonym o 40 km na północ od Santarćm, Tag skręca na wschód opływając wspaniały zamek w Almourol, by w Constancii połączyć się z Zćzere. Abrantes leży nieco dalej na wschód i jesl ostatnim, godnym uwagi miastem nad Tagiem. Drogi i linie kolejowe krzyżują się tu. biegnąc w kierunku Hiszpanii oraz na północ i południe Portugalii.

Średniowieczny zamek w Almourol stoi samotnie na malej wysepce pośrodku Tagu. To cudowne miasteczko znajduje się zaledwie 45 km na północny wschód od Santarćm. Zamek wzniesiony w 1171 r. przez templariuszy nie przeżył żadnych kataklizmów wojennych prócz tych, które opisywano na kartach powieści awanturniczych z XVI w. W bardzo dobrym stanie zachowały się podwójne mury obronne oraz dziesięć małych wieżyczek. Almourol to teren wojskowy, ale nie obowiązuje tu zakaz wstępu dla turystów. Z wysokiej, zamkowej wieży roztacza się wspaniała panorama na okoliczne wioski.

Linia kolejowa biegnie wzdłuż północnych brzegów Tagu. Stacje w Tañeos i Almourol znajdująsięw pobliżu wysepki (droga do zamku zajmuje od 15 do 30 minut). Alino- urol leży na zupełnym odludziu, natomiast TANCOS to w rzeczywistości mala wioska z kilkoma barami obsługującymi pobliskie koszary. Z Tañeos do zamku trzeba iść wzdłuż torów, ponieważ brzegi rzeki są lak zarośnięte drzewami eukaliptusowymi, kaktusami i przeróżnymi krzewami, że przejść tamtędy nie sposób. Przeprawa promem na niewidką plażę na wyspie kosztuje około 300 esc. od osoby. Zwiedzanie wyspy i zamku można rozpocząć w tym miejscu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>