Amarante

AMARANTE jest wspaniale położone nad rzeką Tamega, a drewniane balkony starych domów pochylają się nad samą powierzchnią wody. Jest to dogodne miejsce na dłuższy postój. Wzdiuż nabrzeża, a zwłaszcza naprzeciw stacji, znajduje się wiele barów i kafejek. Niestety, na zanieczyszczonych plażach kąpiel jest praktycznie niemożliwa, choć latem spotyka się tu śmiałków, którzy dla zabawy ryzykują utratę zdrowia. Można lu jednak wypożyczyć na jedną lub dwie godziny rowery wodne (barcosit¡>edal) oraz kajaki.

Najciekawszym zabytkiem w Amarante, nie licząc mostu miejskiego, jest kościół, dawniej klasztor, św. Gonzala (Sao Gonęalo), Stanowi on ośrodek starodawnego, prawdopodobnie mającego pogańskie źródła, kultu urodzaju, który wciąż celebrowany jest podczas wielkiego święta – Festa de Sao Conalo, odbywającego się w pierwszym tygodniu czerwca. W tym okresie miejscowe panny i kawalerowie obdarowują się ciastkami w kształcie fallusa, które są symbolicznym wyrazem miłości. Zgodnie z legendą ta osoba, która dotknie grobowca św. Gonzala, szybko wyjdzie za mąż lub się ożeni, dlatego twarz, dłonie i stopy świętego są już prawie całkowicie starte z grobowca. W innej kaplicy, poświęconej cudownym uzdrowieniom dokonanym przez św. Gonzala, znajdują się woskowe modele tych części ciała, które zostały przez świętego uleczone, sztuczne kończyny oraz butelki pełne kamieni żółciowych. Ekspozycja usuwana jest jednak pod koniec każdego dnia.

Z boku kościoła, w krużgankach dawnego klasztoru, mieści się Museu Municipal Amadeo de Sousa Cardoso (wt.-nd. 10.00-12.00 i 14,00-17.00: bezpt.). Ta zdumiewająca ekspozycja zawiera głównie prace kubistyczne pochodzącego stąd artysty, Amadeo de Sousa Cardoso, jednego z niewielu XX-wieeznydi malarzy portugalskich, którzy osiągnęli międzynarodowy rozgłos.

Warto tu przyjechać w czasie trwania pielgrzymki do sanktuarium świętego -Romana de Sáo Gonęalo, która odbywa się w pierwszy weekend czerwca. Punktem kulminacyjnym uroczystości jest niedzielna procesja. Przez cały rok, we środy i soboty czynne jest targowisko za rzeką.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>