Arouca

Mury okazałego opactwa Cystersów (Convento da Arouca: wt.-nd. 9.00-12,00 i 14,0017.00: 200 esc.) widoczne są z każdego miejsca w AROUCA. Opactwo wzniesiono wprawdzie w 1091 r., ale większość zachowanej do dziś konstrukcji pochodzi z okresu średniowiecza. Kuchnia z olbrzymimi paleniskami przypomina słynne pomieszczenia kuchenne cystersów w Aicohaęa. W skład zabudowań opactwa wchodzi też barokowy kościół (wstęp wolny, wejście od strony głównej ulicy). Wnętrze obszernej świątyni zdobi przede wszyst- kim bogato rzeźbiony chór oraz wspaniale organy wydobywające aż 1352 tony. Obecnie używane są tylko przy szczególnych okazjach, a grają na nich jedynie najwybitniejsi organiści portugalscy. Przestrzenny knpituiarz, tuż przy głównym dziedzińcu wykładany jest ceramicznymi azulejos.

Klasztor zasłynął od momentu, gdy królowa Mafalda właśnie tutaj unieważniła swoje małżeństo z Henrykiem I Kastylijskim. Mafalda postanowiła wówczas zamieszkać na stałe w murach świątyni i poświęcić sit: medytacjom. W mieszczącym się na piętrze ogromnym muzeum, obejrzeć można niektóre ze skarbów, jakie królowa ofiarowafa klasztorowi. Jest wśród nich wspaniały, wykonany ze srebra XIII-wieczny dyptyk, a także kolekcja obrazów autorstwa Józefy z Obidos i Diogo Teixeira, słynnego portugalskiego prymitywisty. Jak głosi legenda, czterysta lat po śmierci Mafaldy, w czasie pożaru klasztoru w 1792 r. mieszkańcy ujrzeli królową ratującą budowlę przed zniszczeniem. Wkrótce potem zwłoki królowej ekshumowano, a Mafaldę beatyfikowano.

Bliskie sąsiedztwo zabytkowego opactwa sprawia, że ciche i mile Arouca położone z dala od głównej drogi, trochę ginie w jego cieniu. Na rynku znajduje się kilka kawiarni z ogródkami. Przy zachwycających, średniowiecznych uliczkach stoją stare domy, romantycznie oplecione wistarią. Warto zatrzymać się tu na noc. Miasto jest wyjątkowo przytulne. Niezapomniane są nastrojowe wieczory i widok wzgórz owianych poranną mgłą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>