Aveiro i okolice – dalszy opis

Aveiro, chociaż pozornie zaniedbane jest pięknym miastem. Do szczególnie atrakcyjnych miejsc należą okolice mostu nad kanałem oraz rynek. Na moście stoją olbrzymie posągi: poławiacza glonów (marnoto) oraz warzclnika {salineira) z tacą soli w ręce. Rzeźby rohot- ników reprezentują dwa najbardziej typowe zawody w Aveiro. Domy w pastelowych kolorach znajdują się na Rúa Joño Mendonęa. Ściszona tonacja barw jest charakterystyczna dla nadmorskich miejscowości portugalskich. LSiuro turystyczne mieści się w jednym z takich przyjemnych domów, przy Rúa Joño Mendonęa. Za targiem rybnym, po obu stronach kanaiu przy wąskich uliczkach, stoją wykładane kaflami stare domy. Wzdtuż nabrzeża przycumowane są płaskodenne lodzie, używane do połowów na lagunie.

Jedyną budowlą zasługującą na miano zabytku w Aveiro jest XV-wieczny klasztor Jezusowy (Convento de Jesus), położony w odległości 5 minut drogi na prawo od głównego kanału. Świątynia pełni obecnie funkcję muzeum miejskiego (wt.-nd. 10,00-12.30 i 14.00-17.00: 250 esc.), którego cenna kolekcja niemal w caiości poświęcona jest córce Alfonsa V, św. Joannie. Księżniczka przebywała w klasztorze od 1475 r, aż do śmierci w 1489 r., ale pomimo wielkiego oddania Kościołowi nie mogła zostać zakonnicą. Przynależność do królewskiego rodu, a także stanowczy sprzeciw ojca były w tych czasach wystarczającą przeszkodą. Pośmiertnie beatyfikowano Joannę za jej bezkompromisową ucieczkę od świata materialnego lub po prostu od niechcianego małżeństwa. Wewnątrz klasztoru podziwiać można przepiękny grobow iec i kaplicę św. Joanny, a także imponującą kolekcję sztuki. Na uwagę zasługuje przede wszystkim cykl XVII-wiccznydi. naiwnych w stylu obrazów, ukazujących sceny z żyda świętej.

Naprzeciwko klasztoru znajduje się katedra. Lekka konstrukcja bryły oraz betonowa galeria przypominają raczej ogromny kryty basen niż budowlę sakralną. Natomiast, kościół Miłosierdzia (Misericordia), usytuowany nad kanałem, będzie miłym zaskoczeniem. Ciekawy architektonicznie, z fasadą wykładaną XVII-wiecznymi kaflami, zdobionymi w błękitne wzorki. W drodze do ratusza, pochodzącego z XVIII \v„ przechodzi się obok pomnika najsłynniejszego mieszkańca Aveiro, którym był polityk z minionego stulecia – José Estevào Coelho Magalhâes. Zwiedzanie tych nielicznych zabytków miasta nie zabiera zwykle dużo czasu, tym bardziej, że wszyscy marzą przede wszystkim o plaży i lagunach (patrz niżej).

Miły dzień można spędzić w jednej z sympatycznych kawiarenek, słynnych z wyrobu lokalnych smakołyków, takich jak ovos moles, czyli kandyzowanych żółtek w foremce z opłatka. Trzeba to koniecznie spróbować!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>