Batalha

11 km na południe od Leiria znajduje się klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej (Mosteiro de Santa Maria da Vitoria), znany jako opactwo w BATALHA. Oryginalna budowla, oszołamia bogactwem zdobień w stylu manuelińskim porównywalnym jedynie z dekoracyjnością pięknego zespołu klasztornego Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) w Belćm, Oba te zabytki należą zresztą do światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Klasztor w Batalha wybudowano dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy pod Aljubarrotą, w wyniku której Portugalia ostatecznie wyzwoliła się spod hiszpańskiej dominacji.

14 sierpnia 1385 r. dobrze uzbrojona hiszpańska armia Jana Kastylijskiego starła się z naprędce sformowanymi oddziałami portugalskimi pod dowództwem Jana d’Avis. W rzeczywistości, wbrew obowiązującej dziś nazwie, walki toczyły się pod S8o Jorge, 10 km na północny wschód od Aljubarroty i 4 km od Batalha). Losy bitwy wydawały się przesądzone, ale – jak głosi legenda – wódz portugalski oddał się w opiekę Najświętszej Marii Panny, obiecując w razie zwycięstwa wybudować wspaniałe opactwo pod jej wezwaniem. Tak też się stało. Nowy król dotrzyma! słowa i wystawił okazałą budowlę, będącą dziełem najlepszych ówczesnych architektów i budowniczych.

Niestety, obecnie realne zagrożenie dla opactwa stanowi autostrada NI z Lizbony do Coimbry, która biegnie wzdłuż zabudowań klasztornych. Wibracje i spaliny bardzo źle wpływają na konstrukcję zabytku. Droga ma być „przeniesiona”, ale jak dotąd nie zatwierdzono żadnego planu przebudowy. Poza wszystkim, opactwo ma już swoje lata. Wapienne mury ulegają także stopniowej degradacji za sprawą kwaśnych deszczów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>