Bazylika i miasto

Dla upamiętnienia niezwykłych wydarzeń, jak i w trosce o niezliczone rzesze wiernych przybywających do Fatimy wzniesiono tu świątynię, która wyróżnia się jedynie ogromnymi rozmiarami. Obszerna, biała bazylika ukończona w 1953 r. łącznie z gigantycznym placem zwanym esplanadą, może pomieścić ponad milion ludzi. Groby Jacinty i Francisco, którzy wraz z Łucją byli świadkami objawień fatimskich (obydwoje dzieci zmarło podczas szalejącej w Europie w lalach 1919-1920 epidemii grypy) znajdują się w kościelnych kaplicach po obu stronach głównego wejścia. Nadal są one obiektem niesłabnącego zainteresowania pielgrzymów. Neoklasycystyczne portyki wzorowane na rzymskiej kolumnadzie Berniniego ciągną się wzdłuż bazyliki i esplanady, które zajmują obszar dwa razy większy od Placu św. Piotra w Rzymie, a tak rozległy jak pas stanowy lotniska. Po jego lewej stronie rosło drzewo, przy którym ukazała się Matka Boska, ale już wiele lat temu zostało ono doszczętnie zniszczone przez poszukiwaczy pamiątek. W miejscu tym wzniesiono niewielką Kaplicę Objawień, a w pobliżu zasadzono nowe drzewo.

Cokolwiek by nie myśleć o tego rodzaju sanktuariach, wyczuwalny jest tu nastrój jakiejś tajemnicy i bezinteresownej, mocnej wiary większości pielgrzymujących do Fatimy ludzi. Pielgrzymki organizowane, co roku 12 i 13 maja oraz 12 i 13 października gromadzą najliczniejsze rzesze wiernych. Tłumy pieszych i pielgrzymujących na kolanach liczą do 100 000 osób. Inauguracyjna msza rozpoczyna się zawsze o godz. 5.00 rano. W czasie, gdy obraz Małki Boskiej wędruje w procesji przy blasku świec, księża udzielają jeszcze sakramentu spowiedzi. W pięćdziesiąta rocznicę objawień fatimskich, oprócz półtora miliona wiernych, przybył tu papież Paweł VI i Łucja, która od 1928 r. żyje w klauzurze karmelitańskiego zakonu św.Teresy, niedaleko Coimbry. Łucja była też obecna na spotkaniach tysięcy ludzi z Janem Pawłem II, które odbyły się w Fatimie w latach 1982 i 1991.

W pobliżu bazyliki wybudowano wiele hoteli, parkingów i domów noclegowych, a także założono klasztory żeńskie. W nieunikniony sposób następuje proces komercjalizacji Fatimy. Niektórym starym budynkom i rezydencjom w mieście grozi wyburzenie, a w ich miejsce ma powstać nowoczesne Muzeum Życia Jezusa Chrystusa. Z każdym rokiem rośnie liczba kiczowatych pamiątek, które osiągają szczyty złego gustu. Za przykład mogą tu służyć słynne fatimskie długopisy, które nachylone pod odpowiednim kątem ukazują Matkę Boską w chwale. Handel w tym świętym miejscu najlepiej idzie w niedziele, kiedy to do Fatimy zjeżdżają mieszkańcy okolicznych wiosek. W te dni wszystkie możliwe środki transportu są w użyciu. Przyjezdni z sąsiednich wiosek chętniej jedzą tu jednak rodzinny obiad niż udają się do kościoła, który świeci pustkami. Bez względu na przekonania religijne, każdy turysta powinien zobaczyć w Fatimie procesję przy blasku pochodni. Odbywa się ona codziennie po zmroku i robi niezapomniane wrażenie.

Warto też wybrać się do Fatimskiego Muzeum Figur Woskowych, usytuowanego przy Rua Jacinto Marto (latem wt.-nd. 9.00-13.00 i 14.00-18.00: zimą 10.00-13.00 i 14.0017.00), gdzie w 28 scenkach ukazano historię objawień. Przyjemny spacer można sobie zrobić z położonej na obrzeżach miasta Rotundy de SantaTeresa de Ourćm do miejsca zwanego „Objawieniem Anioła”, wzdiuż którego znajdująsie stacje Drogi Krzyżowej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>