Bom Jesus, Sao Frutuoso i Tibaes

Po oswojeniu się z religijną atmosferą Bragi większość turystów decyduje się na wycieczkę do położonych za miastem trzech imponujących budowli sakralnych. Zwiedzanie najlepiej zacząć od barokowego kościoła Bom Jesus do Monte – celu licznych pielgrzymek, oddalonego 4 km na wschód od Bragi. W podobnej odległości, ale na północny zachód od miasta, znajduje się preromański kościół Sao Frutuoso oraz ruiny klasztoru benedyktynów w Tiltiles.

Autobusy do Bom Jesus (co pól godz., 10 i 40 min po pełnej godz.) odjeżdżają sprzed szpitala Sao Marcos na Largo Carlos Amarante. Do Sao Frutuoso można się dostać autobusem (z tabliczką Ponte de Prado) kursującym co 30 min z Avenida Central. Wysiąść należy w wiosce Sao Jerónimo Real i dalszą drogę pokonać na piechotę (ok. 5 min). ZPraęa Conde de Agrolongo co godzinę odjeżdżają autobusy do Tibaes (z tabliczką Sarrido), Osoby nie mające ochoty na podróżowanie autobusami, mogą na kilka godzin wynająć taksówkę (patrz Informator, powyżej).

Religijnym i architektonicznym symbolem Portugalii jest położony na wzgórzu za miastem kościół BOM JESUS DO MONTE. Do białych murów świątyni, wzniesionej na początku XVIII w. na cześć arcybiskupa Bragi, prowadzą okazale, misternie zdobione schody wykute z granitu. Choć z miejscem tym nie wiąże się żaden cud ani objawienie, kościół stal się celem licznych pielgrzymek. Większość przybywających tu wiernych – na znak pokuty – wchodzi na szczyt góry na kolanach.

Autobusy z Bragi zatrzymują się u samego podnóża góry. Największy tłok panuje tu w weekendy, wtedy bowiem mieszkańcy Bragi udają się na piknik do lasu na wzgórzu. Zaopatrzone w prowiant rodziny rezygnują ze wspinaczki i wyjeżdżają na szczyt kulęjką linową (8.1X1-20.00, co 30 min, kursy kolejki dostosowane są do rozkładu jazdy autobu- sów: 100 esc.). Osoby pokonujące drogę do kościoła na piechotę mogą przyjrzeć sięz bliska alegorycznym rzeźbom umieszczonym na całej długości schodów.

Przy każdym z pomostów znajduje się fontanna. Pierwsza symbolizuje rany Chrystusa, pięć następnych zmysły, a ostatnie trzy przedstawiają cnoty: wiarę, nadzieję i miłość. Obok fontann wznoszą się kaplice z naturalnej wielkości drewnianymi rzeźbami ukazującymi stacje Drogi Krzyżowej. Cykl ten kończy scena z ukrzyżowania, umieszczona na ołtarzu kościoła zaliczanego do najwspanialszych budowli barokowych w Portugalii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>