Braga – dalszy opis

O potężnej i nadal bardzo wpływowej roli kościoła świadczy chociażby ogromny pałac arcybiskupi, wzniesiony z iście prezydenckim rozmachem. Pomimo odczuwalnej, niemalże na każdym kroku, typowo-religijnej atmosfery. Braga chętnie odwiedzana jest przez turystów . Jest to częściowo zasługą obecnego burmistrza Mequita Machado, który odświeżył wizerunek Bragi, budując nowoczesne centrum handlowe. Pojawienie się w starej i nowej ezęści miasta dróg szybkiego ruchu, przejść podziemnych i wieżowców nie spotkało się jednak z zadowoleniem mieszkańców. Twierdzą oni, że Stare Miasto (powiedzenie „stare jak katedra w Bradze”jest portugalskim odpowiednikiem zwrotu „stare jak świat”) powinno pozostać nie zmienione. Najwięcej kontrowersji wzbudziło rozkopanie parków wokół Praęa da República ¡ Avenida Central i zbudowanie tam podziemnych parkingów.

Choć Braga jest dość rozległym miastem, jej stara część stanowi zwartą sieć uliczek odchodzących od katedry. Główny dworzec autobusowy oddalony jest o 15 min drogi od centrum: należy iść wzdłuż Rúa dos Chaos w kierunku Praęa da República. Dworzec kolejowy położony jest na zachód od cent rum, w odległości 15 min spacerem wzdłuż prowadzącej ze Starego Miasta Rúa Andrade Corvo. Mapy miasta otrzymać można w biurze turystycznym mieszczącym się przy Avenida da Liberdade ), w budynku w stylu art deco na rogu głównego Praęa da República (pn.-pt. 9.00-19.00, sb. 9.00-12.00 i 14.00-17.30: o053/ 22550). Główne biuru parku narodowego ma swoją siedzibę w dużej, białej willi na Avenida Antonio Maeedo, w dzielnicy Quinta das Pan etas. Turyści wybierający się do Gerils mogą tu kupić mapy parku i broszury turystyczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>