Cabeceiras de Basto – kontynuacja

Z Cabeceiras można dojechać autobusem do Celorico i Mondim de Basto, Póvne de Lanboso w środkowym Minho, Bragi oraz Porto (tylko pn.-sb.). Aby dotrzeć do Chaves, należy przesiąść się w Baiilhe.

Istnieją dwie drogi wyjazdowe z Porto, które wiodą w kierunku Peso da Régua i krainy słynącej z produkcji wina porto: autostrada prowadząca na wschód, z której należy zjechać w Penafiel lub Amarante, oraz nieco dłuższa droga N108, ciągnąca się w kierunku południowo-wschodnim. Ta druga droga wiedzie przez północny brzeg rzeki Douro aż do Entre-os-Rios (gdzie Támega zlewa się z Douro), następnie rozgałęzia się, co umożliwia podróż wzdłuż obu brzegów rzeki. Drogę prowadzącą brzegiem północnym pokonuje się dużo szybciej, ale ta druga, brzegiem południowym, jest bardziej malownicza. Natomiast linia kolejowa biegnąca z Porto wzdłuż Douro (Linka do Douro), trzyma się blisko autostrady i wiedzie początkowo w pobliżu Penafiel, ale tuż za Livraęao skręca na południe w kierunku rzeki, dalej prowadzącjużw górę Douro. Na wysokości MesSo Frio rzeka opuszcza wąskie koryto i rozszerza się, tworząc niewielkie rozlewisko, na brzegu którego wznosi się miasto Peso da Régua, gdzie produkuje się wino porto. Na wschód od tego miejsca pociągi kursują aż do Pocinho, ale aby kontynuować podróż, do granicy hiszpańskiej, trzeba dysponować samochodem lub przesiąść się na autobus. Zawsze jednak można pojechać z Régua prosto na północ, w górę linii kolejowej ciągnącej się wzdłuż Corgo – podczas tej krótkiej wycieczki wędruje się przez krajobraz pelen winnic i skał granitowych aż do Vila Real. Z Régua odjeżdżają też autobusy do Łaniego, które jest celem wielu pielgrzymek. Leży ono 13 km na południe, na końcu Beira Alta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>