Cabeceiras de Basto

CABECEIRAS DE BASTO, położona w środkowej części Taras de Basto, jest najciekawszą wioską w regionie Basto. W ogrodach leżących naprzeciw dworca autobusowego zobaczyć można najładniejsze figury basto (celtyckie posążki symbolizujące siłę). Głównym zabytkiem w miasteczku jest barokowy Mosteiro de Refojos (codz. 8.00-19.00), jedna z tych nielicznych budowli sakralnych, w których dobra nowina nie jest głoszona przy pomocy kwadrofonicznych głośników. W sąsiednim biurze turystycznym można otrzymać klucze do skarbca (gdzie znajduje się kolekcja figurek i szat liturgicznych) oraz do wieży z zegarem, skąd rozciąga się widok na najciekawszą część kościoła – zirn- bório (kopuła). Można też stąd zobaczyć zaniedbane domy należące do dawnych właścicieli ziemskich, przypominające o stawie i przywilejach portugalskiego Wieku Absolutyzmu. Ciężki okres nastał dla nich w czasie rewolucji i po niej. Inną częścią miasta, którą warto poznać, jest obszar leżący za placem (gdzie w każdy poniedziałek odbywa się larg – feira). Skręcając w lewo za szkołą, dochodzi się do Campo do Guinchosn, gdzie znajduje się cukiernia -pastelaria oraz kąpielisko rzeczne – koio nowych budynków oznakowanych Praia da Ranha.

Pokoje o dobrym standardzie oferuje nowoczesny Residencial-Restaurante A Cafiial przy Avenida General Humberto Delgado (»053/662690:) arazResidencial-Restmiraiite Sii<> Miguel, przy Campo do Seco w głębi nowej dzielnicy miasta, niedaleko urzędu pocztowego (»053/662810:). Mieszcząca się niedaleko stąd, w górę drogi, przy tylnej części klasztoru Refojos, Restaurante Cozinha Rea! dc Basto, oferuje bardzo smaczne posiłki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>