Caldas da Rainha

Miasteczko CALDAS DA RAINHA („Zdroje Królowej”), sześć kilometrów na północ od Óbidos, swoje miejsce na mapie zawdzięcza królowej Leonorze, małżonce Jana II. Królowa, przemierzająca kraj swoim powozem, przypadkowo zatrzymała się w miejscu, które zasłynęło później jako uzdrowisko. Niezwykłe właściwości wód siarczonych sprawiły, że królowa założyła w Caldas da Rainha, pierwszy szpital uzdrowiskowy. Od lej pory przez ponad cztery wieki trwa! królewski patronat nad miastem. Odkrywcza wizyta królowej miała miejsce w roku 14S4, jednak szczyt popularności uzdrowisko osiągnęło dopiero w XIX w. kiedy to. jak inne europejskie kurorty stało się w tej samej mierze sanatorium, eo miejscem towarzyskich spotkań. Angielski autor powieści grozy, William Beckford, w drodze do Batalha i Alcobaęa (opisanych w Podróżach po Hiszpanii i Portugalii) na krótko zatrzymał się w Caldas da Rainha, by stwierdzić, że jest to miejsce o tyle ciekawe co przygnębiające. Zachował się następujący opis uzdrowiska: „jedna na dziesięć osób to reumatyk lub sparaliżowany inwalida z powykręcanymi kończynami, wykrzywionymi ustami, którego do wód wozi się na wózku inwalidzkim”.

Zadziwiająco mało przetrwało z okresu, kiedy miasteczko to tak hojnie wspierane było przez ówczesnych władców Portugalii. Warto jednak zrobić tu sobie małą przerwę w podróży do Nazarć lub Alcobaęa, Niedaleko Praca tła República, gdzie każdego ranka od bywa się targ owocowy, znajduje się czynny Królewski Szpital Uzdrowiskowy, ale kąpiel w gorących wodach siarczonych dozwolona jest tylko dla osób posiadających skierowanie od lekarza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>