Caminha

Mniejsza, choć przypominająca bardzo Viana do Castelo, CAMINHA jest niewielkim portem rzecznym. W mieście przetrwało do dziś kilka zabytków, skupionych głównie wokół centralnego Praga Conselheiro Si Iva Torres (zwań ego popularnie Largo Torres). Nad znajdującą się na środku placu ogromną fontanną górują zwieńczone blankami mury ratusza i renesansowa wieża zegarowa. Najbardziej wyróżniającą się budowlą jest jednak kościół parafialny (Igreja Matriz), położony w odległości kilku minut drogi od placu w kierunku rzeki. Należy iść ulicą prowadzącą pod lukiem kolo wieży zegarowej i minąć biuru turystyczne (pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.30-18.00: n05H/(J21952). Kościół, otoczony starymi murami miasta, został zbudowany pod koniec XV w„ kiedy Caminha rywalizowała z Porto o miano największego portu rzecznego. Budowla jest zamknięta, warto jednak znaleźć osobę mającą klucze do drzwi. Wnętrze kościoła zdobi bowiem przepiękny sufit, będący jednym z rzadkich przykładów zastosowania stylu manuelińskiego w północnej Portugalii. Godne uwagi są też rzeźbione postaci na dwóch renesansowych wejściach, jedna z nich wskazuje palcem Hiszpanię.

Doskonałym sposobem na umilenie pobytu w Caminha jes! wycieczka na wyspę Fortaleza da Insua, oddaloną o kilka kilometrów na południe od miasta. Miejscowi rybacy w każdą niedzielę organizują rejsy zFoz do Monho na wyspę. Osoby chcące dostać się na Fortalezaw ciągu tygodnia, muszą skontaktować się dzień wcześniej z przewoźnikiem prywatnym Antonio Garrafao (o drogę do jego domu należy pytać w Café Valadares). Pod warunkiem, że uda się zebrać większą (i zamożną) grupę chętnych, Antonio zgodzi się na uruchomienie swej łodzi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>