Carreęo i Vila Praia de Ancora

Niewielka wioska CARREęo leży kilka kiiomelrów na wschód od plaży, przy której stoi bar-kawiarnia, toalety i prysznice. APIFE, 2 km dalej na północ jest równie milą miejscowością z fortem, kilkoma kawiarniami i kasynem. Nowoczesny Residential Coin- postała (tr 058/981465, ) stoi przy głównej drodze, na północ od zakrętu prowadzącego na plażę. Jest tam również restauracja, ale radzimy skorzystać z dwóch lokali gaslro- nomicznych przy plaży. Jeżeli szuka się bardziej malowniczego miejsca na nocleg, budynkiem typowym dla Minho jest Casa do Peitedo (ts 058/981474, -), 1 km na południe od dworca, śliczna posiadłość z kamienia, położona w ogrodzie, na zboczu wzgórza, z widokiem na morze. Do wydm – a w szczególności do wspaniałych, szerokich plaż można dotrzeć z wioski po 15-111 minutach spaceru. Najmniej uczęszczane odcinki znajdują się na południu. _

W GELFA, pomiędzy Alife i Vila Praia de Ancora, wśród sosen znajduje się kemping (« 058/921537, poi. III-poi. X), ale ponieważ leży przy dworcu kolejowym od strony lądu, więc jest z niego dość daleko do plaży.

Następnym większym przystankiem na trasie kolejowej wzdłuż wybrzeża jest VILA PRAIA DE ANCORA, położona fi km od Afife. Jest to prawdziwa miejscowość wypoczynkowa, większa niż inne, przepełniona w weekendy i lałem mieszkańcami regionu. Wspaniała plaża, leżąca wzdłuż torów kolejowych jest osłonięta przez wzgórza i ciągnie się do pięknego ujścia rzeki, gdzie można pływać z przyjemnością nawet wtedy, gdy bryza znad Atlantyku zrywa ręczniki z plaży. Plaży strzegą dwa furty. Fortun de Can, na południe od ujścia rzeki zachował się w lepszym stanic niż fort po stronie północnej, tuż obok małego portu rybackiego.

Dworzec kolejowy w Vila Praia, nazywany Ancora-Praia jest jedyną stacją, na której zatrzymują się pociągi ekspresowe na trasie Viana do Castelo-Caminha. Znalezienienoc- legu na kilka dni nie jest trudne. Można nocować w Hotel Mcira, Rua 5 de Outubro 56 (TT 058/911111, ), a także w prywatnych pokojach, które pomaga znaleźć działające w sezonie biuro turystyczne (VI-IX codz. 9.00-13.00 i 14.00-19.00, B’ 058/911384), znajdujące się na południowym końcu brzegu morza. Na plaży, obok Fortim de Cdo znajduje się nielegalny kemping.

Jest tu wiele restauracji, podobnie jak świeżych ryb. Rastmtrante Forte Nom, w pobliżu kościoła oraz Cafe Central, naprzeciwko dworca kolejowego zasługują na wizytę, a Restaurants Mar Gelfa (otw. VI-IX), 20 min spaceru wzdłuż plaży na południe słynie nie tylko zjedzenia, ale i z możliwości podziwiania zachodów słońca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>