Cartaxo i toambuja

Zurbanizowane i banalne CARTAXO. 14 km na południowy zachód od Samarem, położone jest wśród najpiękniejszych winnic regionu Ribatejo. W 1808 r. francuskie oddziały gen. Junota przemaszerowały tędy w drodze na Lizbonę. Żołnierze napoleńscy pokonali drogę niemal 1000 km w 30 dni, a do stolicy dotarli obdarci i z obolałymi nogami dokładnie w dzień po tym, jak rodzinie królewskiej udało się uciec do Brazylii. Musen Rural e do Vinhu (wt.-nd. 10.00-12.30 i 14.00-18.00) znajduje się przy Rua Jose Ribeiro da Costa, biegnącej na południe od miasta. Muzeum w Cartaxo to rodzaj wiejskiej rezydencji. W kilku stylowych domach można degustować a także kupować tutejsze mocne wino owocowe.

AZAMBUJA położona 13 km dalej na południe lo malo ciekawe, choć bardzo prężne miasteczko rolnicze. Azambuja ożywa jedynie na czas trwania gonitwy byków podczas targu (Feira do Mato), odbywającego się w ostatni weekend maja. Kanał Vala de Azambuja, równoległy do przepływającej tędy rzeki wybudowano za czasów wielkiego, XVIII- wiecznego reformatora markiza de Pombala. Od tego czasu, ziemia tak często zalewana przez Tag była osuszana za pomocą 26-ki lornet rowy ego kanału. Przy ujściu kanału, będącego zlewiskiem Tagu i Zćzere znajdują się ruiny pałacu Obras Novas, który jeszcze w XIX w, służył jako przystań dla pa IOWCÓW kursujących między Lizboną a miastem Constancia. Do Cartaxo i do Azambuja wybrać się można z Lizbony lub z Santarćm na jednodniową wycieczkę autobusem (z obu miast kursują 2-5 razy dziennie).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>