COIMBRA IBEIRA LITORAL CZ. II

Coimbra przez ponad sto lat (1143-1255) była stolicą Portugalii, a zarazem siedzibą jedynego w kraju aż do początku tego stulecia, uniwersytetu. Uniwersytet w Coimbrze założono w 1290 r. Po kilkukrotnych przenosinach do Lizbony, ostateczne regulacje prawne, uniwersytet otrzymał w 1537 r. Uczelnia słynie z wysokiego poziomu nauczania i uważana jest za bardzo prestiżową, mimo że obecnie studiuje tu znacznie mniej studentów niż w Lizbonie. Stare budynki uniwersyteckie wyróżniają się przepiękną architekturą, a na uwagę zasługuje przede wszystkim słynna, barokowa biblioteka. Miasto może poszczycić się dwoma katedrami, kilkunastoma mniejszymi kościołami orazMuzeum Machado de Castro (Museu Machado de Castro). Muzeum tego oryginalnego, XVIII-wieeznego rzeźbiarza mieści się w jednej ze starych rezydencji miasta i oprócz wystawy poświęconej jego twórczości (na uwagę zasługuje średniowieczny rycerz na koniu) można tu obejrzeć dzida innych mistrzów portugalskich i holenderskich, meble francuskie z epoki Ludwika XV oraz ceramikę portugalską. Szczególnie warte uwagi są ślady prehistorii, takie jak np. podziemne korytarze Coimbry wybudowane przez Rzymian.

Mimo licznych zabytków, z których tak dumni są mieszkańcy oraz długiej tradycji uniwersyteckiej, Coimbra pozostała niewielkim, prowincjonalnym miasteczkiem. A jednak panująca tu atmosfera, a także sklepy, galerie i kawiarnie, których nie powstydziłaby się nawet Lizbona wciąż przypominają o zupełnie wyjątkowym miejscu Coimbry w historii Portugalii. Oznacza to, iż licząca 80 000 mieszkańców Coimbra jest doskonale przygotowana na przyjęcie turystów. Ulice peine są przyjemnych barów i tawern, tętniących życiem zwłaszcza w czasie roku akademickiego (w tutejszym uniwersytecie studiuje ok. 13 000 studentów). Wizytę w mieście najlepiej zaplanować na koniec maja. Na zakończenie nauki młodzież organizuje karnawał żakowski, którego główną atrakcją jest Święto Palenia Wstęg (Qucima das Fitas). Nazwa święta związana jest ze zwyczajem uroczystego palenia wstęg, których kolory symbolizują poszczególne wydziały uniwersytetu. Zdarza się, że studenci równie ostentacyjnie drą na sobie togi. Przy okazji Queima das Fitas można usłyszeć autentyczne fado z Coimbry, które różni się od lizbońskiego wolniejszym tempem i staranniej dopracowanymi, poetyckimi tekstami pieśni. Fado jest oryginalnym, portugalskim zjawiskiem kulturowym, wywodzącym się prawdopodobnie ze średniowiecznej pieśni trubadurskiej. Szaleństwo karnawałowe trwa kilka dni. ale przygotowania do niego zaczynają się już na początku roku – studenci stojąc na ulicach i śpiewając rzewne pieśni fado, kwestują na rzecz uniwersytetu. Podobna zbiórka pieniędzy odbyła się w Coimbrze, na wieść o wybuchu powstania styczniowego w Polsce. Organizowano wtedy odczyty i przedstawienia solidaryzujące się z Polakami, a zgromadzone fundusze przeznaczono na pomoc dla powstańców.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>