COIMBRA IBEIRA LITORAL

Największym miastem prowincji Beira Litoral jest Coimbra, która wraz z Lizboną i Porto należy do historycznych stolic Portugalii. W Coimbrze malowniczo położonej na wzgórzu nad rzeką Mondego, znajduje się najstar szy portugalski uniwersytet. Nastrojowe, stare aleje i uliczki urzekną swym pięknem każdego, kto przybędzie do tego miasta. Okolice Coimbry są również bardzo interesujące turystycznie. Conimbriga, największa rzymska osada w Portugalii leży 16 km na południowy-zachód od stolicy prowincji. Natomiast w Monlemor-o-Velho, przy trasie do Figueira da Foz, 32 km na zachód od Coimbry znajduje się piękny zamek. Na północ od Coimbry leży słynny, średniowieczny las Buęacooraz popularna miejscowość wczasowa Luso.

Beira Litoral to przede wszystkim region Costa de Pruta („Srebrnego wybrzeża”), którego piaszczyste plaże ciągną się od Figueira da Foz po Porto. Całe wybrzeże, zwłaszcza w okolicach Praia de Mira stopniowo ulega zagospodarowaniu, chociaż tutejsze plaże z ruchomymi wydmami i pięknym sosnowym lasem nadal należą do najbardziej dziewiczych w Portugalii. Jedyną miejscowością w pełni zasługującą na miano popularnego kurortu jest Figueira da Foz, w której mimo to panuje wyjątkowo przytulna i kameralna atmosfera. Wioski i miasteczka położone w głębi lądu na żyznych, równinnych terenach, przez lata poddawane były niszczącemu działaniu oceanu Atlantyckiego oraz wód spływających z najwyższych gór w Portugalii. Obszary nawiedzane przez powodzie. zabezpieczono ostatecznie systemem kanałów odwadniających, dzięki którym możliwa jest tu uprawa roli. Przezorni gospodarze wolą jednak budować swe domy wysoko na wzgórzach. W Aveiro leżącym u ujścia kilku rzek, trzeba byto nawet utworzyć specjalny system drenowy. Miastu nie zagrażają już powodzie, a nawet pojawiły się możliwości wykorzystania naturalnych warunków do produkcji soli oraz uprawy wodorostów. Dla lokalnej gospodarki są to obecnie podstawowe artykuły handlowe i główne źródło dochodów mieszkańców.

Pełna uroku prowincja Beira sięga od rozległych dolin rzek aż po północne regiony Duoro i Minho. Turyści, którzy zdecydują się na podróż z Coimbry w górę Mondego, zrozumieją dlaczego nazwana ona została „rzeką muz” (Rio das Mtisas), Wspaniałych wrażeń dostarcza także trasa wiodąca z Aveiro wzdłuż rzeki Vouga do Vouzela i dalej do uzdrowiska Sao Pedro do Sul.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>