COSTA VERDE

Fala cudzoziemców przyjeżdżających co roku do Algarve przynosi Portugalii ogromne zyski finansowe. Ministerstwo Turystyki doszio do wniosku, że źródłem doskonałych dochodów może stać się również Costa Verde („Zielony Brzeg”), piaszczysty pas wybrzeża w Minho. Rozpoczęta niedawno kampania reklamowa nic przyniosła – na razie – oczekiwanych skutków. Pomimo zamieszczanych w broszurach turystycznych kusząco brzmiących haseł o „czystych plażach i powietrzu o wysokiej zawartości jodu”, Costa Verde nie cieszy się popularnością, Główną przyczyną jest pogoda. Zachmurzone niebo, częste opady deszczu i lodowato zimne morze zniechęcają wczasowiczów do spędzania tu wakacji. Na pobyt na pustych plażach decydują się jedynie szukające spokoju osoby, które są w słanie pogodzić się ze wszystkimi kaprysami pogody.

Piaszczyste plaże ciągną się od Póvoa de Varzim do miejscowości Caminha. Drogą, biegnącą równolegle do linii wybrzeża, kursują codziennie co najmniej cztery autobusy do okolic położonych na północ i południe od Viana do Castelu, głównej miejscowości wczasowej. Na wybrzeże możnasię również dostać pociągiem z Porto, jadącym przez Bar- celos do Viana do Casteio i dalej na północ do Caminha.

Na wybrzeże, ciągnące się na północ ot! Porto aż po Póvoa de Varzim, możiiwyjest dojazd pociągiem. Linia kolejowa prowadzi dalej w głąb lądu i następną miejscowością nadmorską, do której dojeżdżają pociągi, jest dopiero Viana do Casteio. Mniej skomplikowana, choć nieco dłuższa jest podróż autobusem. Z Porto do Viana. przez Póvoa, Ofir. Espo- sende i Mar kursuje codziennie sześć autobusów. Droga prowadzi wzdhiż dawnej trasy pielgrzymek do Santiago w Hiszpanii. Zajmujący 18 km pas wybrzeża, od Apúlia po ujście rzeki Neiva, objęty jest ochroną i uznany za Area de Paisagem Protegida do Litoral de Esposende (obszarchronionego Parku Krajobrazowego strefy brzegowej Esposende).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>