Dolina Dao i góry Caramulo

Trasa z Coimbry do położonego na północnym-wschodzie Caramulo wiedzie przez dolinę rzeki Dao. gdzie produkuje się jedno z najlepszych win portugalskich, czerwone Däu. Pagórkowaty teren doliny porośnięty w większości winoroślami i lasami sosnowo- eukaliptusowymi, odsłania od czasu do czasu łyse polany. Niestety, lasy tego regionu są szczególnie często niszczone przez pożary. Trasa biegnąca przez dolinę jest zniewalająco piękna, choć niewiele tu miejscowości, w których warto by się zatrzymać na dłużej. Na kawę można wstąpić do SANTA COMBA DAO. To niewielkie, targowe miasteczko oddalone jest od Coimbry o 50 km.

Tuż po wyjeździć z miasteczka, turyści zobaczą majestatyczne pasmo gór Caramulo (Serra do Caramulo) w całej ich okazałości. Główna trasa IP3 prowadzi na pólnocny- wschód do Tondelo, gdzie łączy się z N230. Stroma i kręta draga N230 biegnie na zachód przez góry i kończy się w gueda. Jadąc z Agueda autostradą na południe, wraca się do Coimbry. Okrężna trasa zainteresuje pewnie turystów podróżujących samochodami, zwłaszcza iż po drodze można jeszcze zwiedzić Luso i zatrzymać się w lesie Buęaco. Tę samą drogę można pokonać i autobusem. Z oczywistych względów, podróż jest wtedy bardziej męcząca. Niewątpliwą zaletą takiej podróży będzie jednak nocleg w górach, w uroczej wiosce Caramulo.

Z Coimbry do Caramulo kursują dziennie trzy autobusy, które przejeżdżają przez gueda. Autobusy z Luso do Visen zatrzymują się w TONDELA. Trzeba się tu przesiąść na jeden z dwóch autobusóww kierunku Caramulo i Agueda. Wyboista, kręta droga prowadzi przez sam środek Serra do Caramulo. Osoby planujące nocleg w Tondela mogą udać się do niezbyt drogiego Residencial Tondela de Severino Gonęahes (032/822411: ©). Naprzeciwko znajduje się wyśmienita restauracja.

Do Caramulo dojechać też można od strony północnej. Z miejscowości Vouzela (patrz s. 189) położonej w dolinie Vouga, kursują dziennie (z wyj. weekendów) dwa autobusy do Varzielas. Miateczko leży 4 km od Caramulo i można ten odcinek drogi pokonać na piechotę lub przy odrobinie szczęścia podjechać lokalnym autobusem. Dla turystów przybywających do Caramulo z południa, Vouzela będzie następnym przystankiem.

Niewielklegóri&te wioski i przysiółki zasługują na uwagę głównie ze względu na położenie. Niezapomniane wrażenie robią dziko rosnące na wzgórzach krzewy, rododendrony i azalie, których kwiaty mienią się wszystkimi kolorami tęczy. Przenocować można w CAMBAR1NHO i ALCOFRA, które znajdują się z dala od głównych szlaków, Jednak najlepiej wybrać wioskę Caramulo, która leży 19 km od Tondela i autostrady,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>