DOLINA LIMY I PARK NARODOWY PENEDA-GERÉS

Dolina Limy uważana jest za najpiękniejszą w Portugalii. Rzymianie wierzyli, że Lima to Lete, mityczna rzeka Zapomnienia, za którą rozciąga się Kraina Cieni, Przejście na drugą stronę rzeki oznaczało nieszczęście. Woda posiadała bowiem moc lotosu i odbierała ludziom pamięć ożyciu. Rzymski konsul Decimus Junius Brutus, przeprowadziwszy swe wojska przez Hiszpanię, dotarł w końcu do brzegu rzeki Lima. Pomimo powszechnie znanego przesądu, przeprawił się przez nią i chcąc udowodnić przestraszonym podwładnym, że nie utracił pamięci, zaczął wołać ich wszystkich po imieniu. Ośmieleni tym żołnierze, podążyli za swym dowódcą.

Drogi z Yiana do Castelo, gdzie Lima uchodzi do morza, prowadzą po obu stronach rzeki. Autobusy z Viana kursują po głównej trasie N202 i zatrzymują się po drodze w dwóch uroczych miastach – Ponte de Lima i Ponte da Itarca. Lasy i wzgórza wokół obu miejscowości kryją wspaniałe trasy spacerowe, którymi dojść można do znajdujących się w okolicy kościołów romańskich. Jednym z nich jest kościół w Bravaes, miasteczku położonym w połowie drogi pomiędzy Ponte de Lima i Ponte da Barca.

Dalej na wschód dolina Limy dociera do samego serca Parku Narodowego Peneda- Geres, największego rezerwatu przyrody w Portugalii. Do parku można się najłatwiej dostać z Ponte da Barca oraz z oddalonego o 5 km na północ Arcos de Valdevez. Od strony północnej dojazd możliwy jest z Melgaęo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>