Esposende i Ofir i Mar

Najłatwiej dojechać środkami komunikacji publicznej do ESPOSENDE, 20 km na północ od Póvoa. Jest to raczej nieciekawa architektonicznie miejscowość, z kilkoma nowoczesnymi willami i ruinami fortu z XVIII w., w których obecnie mieści się latarnia morska. Samo miasto jest położone w ujściu rzeki Rio Cavado, a najbliższa plaża leży 4 km dalej, przy drodze po drugiej stronie ujścia rzeki, w OFIR, gdzie tuż obok plaży, na pięknym cyplu otoczonym sosnami zbudowano dwa wielkie, luksusowe hotele. Osoby posiadające samochód mogą tu zatrzymać się i popływać. W pobliskim Fao znajduje się niezły kemping («058/981777).

Na północ od Ofir, przez całą drogę do małej wioski rybackiej MAR (a właściwie Siło Bartolomeu do Mar), leżącej w giębi lądu, 5 km od jednych z najładniejszych plaż Costa Verde prawdopodobnie nie spółka się żadnego innego turysty. Miejscowość leży tylko 15 km na południe od Viana do Castello, ale jest to bardzo miłe miejsce: kościół, sklep i kawiarnia (z kilkoma prikujami do wynajęcia) oraz dobry, nielegalny kemping pomiędzy sosnami. Mieszkańcy utrzymują się z rybołówstwa i ze zbierania wodorostów. Zgodnie z tradycją cafe rodziny zbierają je na plaży przy pomocy wielkich sieci do połowu krewetek, które ciągnięte są po piasku przez piękne, drewniane wozy, zaprzężone w woły. Chociaż metody zbierania wodorostów zmieniają się, a zwierzęta są zastępowane przez traktory, na skraju wioski nadal można zobaczyć leżące wodorosty, które suszą się, a potem są wykorzystywane jako nawóz na nadmorskich polach uprawnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>