Fatima – informacje praktyczne

Fatima posiada regularne połączenia autobusowe z Leiria (25 km na północny zachód) i Tomar (35 km na wschód), co znacznie ułatwia organizację jednodniowych wycieczek do tych miast. Od strony Batalha (20 km na zachód) przy’ drodze N356 leży Reguengo do Fetal. Jest to kolejne sanktuarium, do którego zmierzają niestrudzeni pielgrzymi. W okolicach 3 X procesja z pochodniami zapalanymi od płonącego w muszlach oleju, dociera aż do położonej na w-zgórzu świątyni. Osoby podróżujące pociągiem do Reguengo do Fêtai muszą przesiąść się na nieregularnie kursujący autobus w mieście Estaęao de Fatima, 25 km na wschód od Fatimy. Dworzec autobusowy leży przy głównej drodze łączącej Lizbonę 1 Porto. Biuro turystyczne znajduje się w pobliżu esplanady na Avenida D. José Alves Correia da Silva.

Fátima ma wiele pensjonatów i restauracji, ale w czasie pielgrzymek (gdy większość miejsc noclegowych zarezerwowana jest z wielomiesięcznym wyprzedzeniem) przybywający tu ludzie rozkładają namioty nawet przy samej bazylice. We wszyskic inne dni, oprócz weekendów i świąt religijnych, ze znalezieni noclegu nie powinno być żadnych trudności. Wiele pensjonatów wybudowanych w sąsiedztwie klasztorów, posiada ponad sto pokoi oraz prywatne kaplice. W ogromnych, nowoczesnych hotelach po sezonie można wynająć pokoje dużo taniej. Szczęścia warto spróbować w gigantycznym Casa do Beato Nuno, mieszczącym się w jednym ze starszych budynków miasta przy Avenida Beato Nuno 51 (=049/531455: ©-). Skromny wystrój tego hotelu, który przyjąć może nawet i dwieście osób przypomina samą bazylikę. Czyste, wygodne pokoje oferuje Residencia! Santo Amaro przy Rua Francisco Monto 59 (=049/531455: ©-©), który jest położony z dala od największego skupiska restauracji i barów. Przyjemna atmosfera panuje w nowoczesnym, dużym hotelu Residencial Sào Paulo przy Rua de Sào Paulo. Jednak najlepszy wybór to Irmas Dominicanos przy Rua Francisco Monto 50 (TT049/533317: -). Ten uroczy hotel znajduje się w jednym z nielicznych zabytkowych budynków w mieście.

Najlepsza restauracja Fatimy to Santa Cna, na rogu Rua Jacinto Mauro i Rua de Sào José. Wnętrza są tu przyjemne, a ceny umiarkowane. Godna uwagi jest też restauracja OZé Grande przy Rua Jacinto Mauro 32 oraz Restaurante O Trudo („Trefniś”) w Boleiros, leżąca 4 km za Fatimą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>