Figueira da Foz

FIGUEIRA l)A FOZ to popularna miejscowość wczasowa, położona na zachodnim wybrzeżu Portugalii. W Figueira da Foz znajduje się też port morski i niewielka stocznia. Znane kąpielisko u ujścia Mondego ściąga co roku dziesiątki tysięcy ludzi. Miasto leży dokładnie w połowie drogi między Lizboną a Porto i tylko godzina jazdy pociągiem dzieli je od Coimbry. Ta dogodna lokalizacja, piękne plaże i świetne warunki do uprawiania surfingu sprawiają, że eo roku ściągają tu tłumy wczasowiczów. W rzeczywistości miasto nie spełnia wszystkich wymogów nadmorskiego kurortu. Południowe dzielnice są typowo przemysłowe, a w nowoczesnym centrum, przy głównej promenadzie, wznoszą się oszpecające miasto bloki. Tego typu zabudowa charakteryzuje niestety większość portugalskich miejscowości wczasowych. A jednak, z dala od wybrzeża, na bocznych uliczkach Figueira da Foz wre życie towarzyskie. Dobry nastrój nie opuszcza nikogo, mimo że bary, restauracje, kawiarnie i kluby są wypełnione po brzegi.

Dworzec kolejowy oddalony jest o 25 min drogi od centrum i plaży. Z dworca należy iść wzdłuż rzeki aż do momenlu, gdy na horyzoncie będzie widać ocean. Wtedy można skręcić w kierunku miasta, którego punkiem orientacyjnym jest betonowa wieża zegarowa niedaleko biura turystycznego. Przystanek autobusowy znajduje się naprzeciwko dworca kolejowego. Odjeżdżają stąd autobusy do Buarcos(pn.-pt. co 30 min, do 23.00: w sb. cogodz.). Niewielką wioskę rybacką, na północnym krańcu zatoki, częściowo wchłonęło już miasto. Dworzec autobusowy znajduje się nieco bliżej centrum. Trzeba kierować się drogą prowadzącą do kościoła Sao Juliao i parku miejskiego, skąd uliczki biegną już wprost na plażę.

Świetnie zorganizowane biuro turystyczne (VI-1X, codz. 9.00-20.00: X-V pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.00-17.30, nd. 10.00-12.30 i 14.30-17.30: »033/22610) leży przy nadmorskiej Avenida 25 de Abril, obok hotelu Atlántico. Do drugiego biura turystycznego w Buarcos kursują autobusy miejskie. Turyści wynajmujący pokoje z dala od centrum mogą zdecydować się na wypożyczenie roweru vtAFCA na Rúa Miguel Bombarda 79 (»033/28989), niedaleko poczty. Za jeden dzień trzeba zapłacić 1500 esc.

W sezonie mogą być problemy zc znalezieniem zakwaterowania. Na dworcu kolejowym mieszkańcy Figueira często oferują niedrogie kwatery prywatne. Warto się na nie zdecydować, pod warunkiem, że nie są zbyt oddhlone od centrum. W przeciwnym wypadku, można udać się do kilku tanich pensjonatów, które znajdują się na Rtta Fernandes Tomás i Rúa da República, przy dworcu kolejowym. Do plaży jest stąd jednak dosyć daleko. Wolne pokoje są przeważnie w centrum na Rúa Bernardo Lopes iRua da Liberdade, chociaż wiele z nich może być wcześniej zarezerwowanych. Ceny noclegów, w Figueira da Foz relatywnie wysokie, w lipeu i sierpniu są już astronomiczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>