Gastronomia w Porto

Specjałem tutejszej kuchni są tripas (flaczki), a mieszkańcy Porto są często określani mianem Iripeiros („zjadaczy flaczków”). Nie znaczy to jednak, że poza tym daniem nie oferuje się nic innego. W mieście jest dużo punktów gastronomicznych, a przyrządzane w nich posiłki są naprawdę wyśmienite.

W Porto można zjeść dobrze i tanio, ale niestety w głównych centrach handlowych po obu stronach Avenida dos Aliados jest zdumiewająco malo kafejek i restauracji, zaś lepsze lokale usytuowane są w mniej ciekawych dzielnicach. W Porto jest mnóstwo skromnych tzw. kawiarni robotniczych, gdzie można napić się wina prosto z beczki i zjeść niedrogie danie, które serwuje się głównie w porze obiadowej. W większości z nich można też zamówić kolację (do 19.30), ale tylko niektóre czynne są dłużej. Najlepsze lego rodzaju kawiarnie znajdują się w gąszczu uliczek na północ i południe od Cordoaria, zwłaszcza na Rua do AJmada (na północy), oraz na Rua de Sao Bentoda Vitoria (na południu). a na zewnątrz ustawione są stoliki kaw iarniane. Praca kelnerów nie budzi zastrzeżeń. Peine danie kosztuje ok. 3000esc. Czynne codz. oprócz nd.

Aquário Marisquero, Rúa Rodrigues Sampaio 163 («2002231). Niedaleko Avenida dos Aliados. jedna przecznica na południe od Rúa Formosa. Jedna z najlepszych restauracji w mieście serwujących dania z owoców morza. Niedrogo, jak na tak wysoką jakość usług kulinarnych. Peine danie za ok. 2000-3000 esc. Czynne codz. oprócz nd.

Chabrini, Rua Do Loureiro 40. Na prawo od stacji Sao Berno. Jedna z nielicznych restauracji indyjskich, gdzie zamówić też można dania wegetariańskie. Pedro dos Frangos, Rua do Bonjardim 219-223. Niezbyt ciekawa smażalnia, w której posiiki podaje się w barze lub na piętrze w restauracji. Za potowe kurczaka (mcio fmngo), frytki, sałatkę i wino płaci się poniżej 1500 esc. Czynne codz. oprócz wt.

Restaurante O Kscondidinho, Rua de Passos Manuel I !4 («2001079). W tej trudnej do odszukania (escondidinho znaczy „małe, ukryte miejsce”! restauracji, o ciasnym wnętrzu przypominającym dom wiejski, podaje się doskonałe dania kuchni portugalskiej, wzorowane na potrawach francuskich. Za 3000 esc. warto spróbować dorsza w sosie M adeira. a płacąc 5000 esc. możn a już liczyć na prawdziwą ucztę kulinarną. Konieczność dokonania wcześniejszej rezerwacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>