Giełda i okolice – Porto

Z dala od nabrzeża, przy Rua Infante de Dom Henrique, znajduje się Giełda Papierów Wartościowych w Porto-Bolsa. Naprzeciw niej, na placu jego imienia, stoi pomnik samego Infante Henryka. Siedziba giełdy mieści się w okazałym, XIX-wiecznym budynku z ogromną, neoklasycystycznąfasadą. Tutejsi kustosze są niezwykle dumni z tego zabytku. Oprowadzając wycieczki (pn.-pt. 9.00-13.00 i 14.00-18.00, sb. i nd. 10.00-13.00 i 14.00-19.00: 550 esc.) opowiadają, z błyskiem zadowolenia w oczach, o ogromnej wartości każdego debilu, dokładnym ciężarze każdego drogocennego kruszcu oraz o wszystkich ważnych osobistościach, które tu witano. Jedną z nich był prezydent USA John Kennedy. Najmniej ciekawą częścią wycieczki jest wizyta w Saii Arabskiej, owalnym pomieszczeniu, które jest marną kopią, utrzymanej w stylu mauretańskim Alhambry. Akurat w tym miejscu zachwyty przewodnika nad wnętrzami budynku sięgają zenitu. Osoby, które nie mają zamiaru przyłączać się do wycieczki, mogą obejrzeć główny dziedziniec, nie uiszczając żadnej opłaty za wstęp.

Do Bolsy przylega kościół św, Franciszka (Igreja de Sao Francisco: pn.-sb. 9.0012.30 i 14.30-17.00: 500 esc.), chyba najbardziej niezwykły kościół w Porto. Od stroiły wejścia przy Rua de Sao Francisco przypomina on typową gotycką budowlę, ale wnętrze kościoła, w trakcie remontu przeprowadzanego w XVIII w., wzbogaciło się o bogato zdobione elementy architektoniczne. Na ołtarzu, filarach i sklepieniu pełno jest złoconych rzeźbień w stylu rococo, które najpełniejszy wyraz znalazły w interpretacji Drzewa lozuego, na ścianie północnej. Warto wstąpić do niewielkiego, mieszczącego się w kościelnych katakumbach muzeum, gdzie znajdują się przedmioty ocalałe z dawnego klasztoru. Poniżej kamiennego pomieszczenia jest ossaria (kostnica), gdzie zobaczyć można tysiące ludzkich kości, które oczyszczone z ciał oczekują na Sąd Ostateczny.

W dwóch innych pobliskich kościołach także mieszczą się małe muzea. Skarbem kościoła Miłosierdzia (Igreja da Misericordia: pn.-pt. 8.00-12.00 i 15.00-17.00, nd. 8.0012.00), leżącego kilka przecznic w kierunku północnym, jest wspaniały obraz Fon:s Vitae- Zródio Życia ukazujący króla Manuela 1 z żoną Leonor:) i ośmiorgiem dzieci, którzy, przyodziani w bogate stroje, klęczą przed ukrzyżowanym Jezusem. Jest to wyjątkowy przykład XV-wiecznego portugalskiego real izmu, stylu owyrażnych wpływach takich malarzy flamandzkich jak Van Eyck i Van der Weyden, W leżącym na zachodzie kościele św. Piotra zMiragaia (Igreja de Sao Pedro de Miragaia) mieści się kolejny XV-wieczny tiyptyk. Kościół jest zamknięty, ale osoba przechowująca klucze jest zawsze w pobliżu.

Pomiędzy tymi dwoma kościołami znajduje się Muzeum Historyczne) Etnograficzne, które zajmuje piękny, stylowy dom na spokojnej Largo de Sao Joao Novo. Obecnie jest ono zamknięte, ale warto sprawdzić, czy nie zostało już otwarte, bowiem zebrano tu cudowną kolekcję, na którą składają się wyroby jubilerskie, stroje ludowe, stare zabawki oraz interesujące przedmioty, które wymykają się jednoznacznej klasyfikacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>