Guimaraes i okolice – kontynuacja

Najlepszą okazją do poznania wszystkich tajemnic i niespodzianek, które kryje miasto, jest pobyt w jednym z dwóch schronisk {¡mumda). Pierwsze znajduje się w samym centrum Guimaraes, drugie mieści się w dawnym klasztorze w Penha, 5 km na południowy-wschód od miasta. Ze znalezieniem taniego zakwaterowania mogą być niestety problemy, nie należy się tym jednak zrażać, gdyż Braga i Porto są na tyle blisko, że można wybrać je jako bazę wypadową na wycieczkę do Gutrńaraes. Zmuszeni będą do tego turyści, którzy nie zarezerwowali wcześniej noclegów i pr/yhyli do miasta w czasie jednego z lokalnych świąt. Główną uroczystością w Guimaraes są obchody Festa Gualterianas (dnia św. Waltera), odprawiane od 1452 r. w każdy pierwszy weekend sierpnia. Osobom, którym nie uda się przyjechać do miasta w tym czasie, polecamy wyprawę do oddalonego o 10 km na południe Caldas de Yizcla. Dokładnie po tygodniu zjeżdżają tam kupcy z Guimaraes i organizują podobny jarmark. Drugim ważnym wydarzeniem jest pielgrzymka do Sao Torcato, 6 km na północny wschód od miasta. Wyruszające od lat w pierwszy weekend I¡pea procesje opisywane są w broszurach turystycznych jako „pochody przy wtórze starodawnego chóru dziewic”.

Najstarsza część Guimaraes stanowi skupisko niewielkich placów, połączonych wąskimi, brukowanymi uliczkami. Od strony południowej otoczona jest parkiem, a od północnej ogromnym zamkiem, pochodzącym z okresu powstawania królestwa Portugalii. W centrum Starego Miasta znajduje się szereg średniowiecznych kościołów, klasztorów i zabudowań, nadających Guimaraes wyjątkowo dostojną atmosferę. Dwa klasztory zostały zamienione na muzea, które są obecnie zaliczane do najbardziej interesujących w kraju. Dzięki Uniwersytetowi Minho miejscowe bary i kawiarnie tętnią życiem studenckim, wnoszącym do starego miasta powiew młodości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>