Guimaraes i okolice

Guimaraes i Braga, dwa główne miasta południowej części Minho, są na tyle małe. że można je zwiedzić w ciągu jednego dnia. Mimo to, warto rozważyć zatrzymanie się w jednym z nich na noc. Dłuższy pobyt stwarza okazję do zobaczenia znajdującycli się niedaleko Pragi zabytków religijnych, w tym miejsca licznych pielgrzymek – Bom Jesus do Monte. Z kolei na samą tylko wyprawę do celtyckich ruin w Citania de Briteirns poświęcić trzeba co najmniej pół dnia. Na bazę noclegową najlepiej wybrać Barcelos, trzeba jednak pamiętać, iż o wolne pokoje najtrudniej jest we środy, na dzień przed odbywającym się tu targiem.

Guimaraes i Braga leżą przy bocznych trasach głównej linii kolejowej, biegnącej z Porto przez Barcelos do Viana do Castelo. Turystów udających się do Guimaraes czeka przesiadka w Lousada (zPorto do Guimaraes kursują też pociągi bezpośrednie), natomiast aby dostać się do Bragi, trzeba się przesiąść w Ninę. Znacznie szybsza i mniej kłopotliwa jest podróż autobusem.

GUIMARAES, miejsce urodzin Alfonsa I Zdobywcy (1100 r.) i pierwsza stolica nowo powstałego królestwa „Portucale”, zajmuje szczególne miejsce w historii narodu portugalskiego. To tutaj właśnie w XII w. rozpoczęła się walka przeciwko panowaniu muzułmanów. Rekonkwista, zwana leż „krucjatą na Zachodzie”, dala początek zjednoczonemu królestwu Portugalii, które w sto lat po śmierci Alfonsa rozrosło się do obecnych rozmiarów. Choć już w 1143 r, stolicę przeniesiono do Coimbry, mieszkańcy Guimaraes nigdy nie pozbyli się poczucia wyższości. Świadczy o tym m.in. niebywała dbałość o szereg wspaniałych średniowiecznych zabudowań. Spacerując wśród wąskich uliczek starego centrum, nie można się oprzeć wrażeń iu, że czas się tu zatrzymał. Im pon ujące zabytki i majestatyczna atmosfera czynią z Guimaraes jedno z najpiękniejszych miast Portugalii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>