Informacje praktyczne – Barcelos

Ze wszystkich kościołów w Barcelos najciekawszą architekturą wyróżnia się Templo do Nosso Senhor da Cruz (Świątynia Pana Naszego Ukrzyżowanego) z 1708 r. Budowla wznosi się przy południowym rogu Campo i od strony frontowej otoczona jest barokowym ogrodem. O wyjątkowości kościoła stanowi biała fasada zdobiona ciemnym granitem. Była to pierwsza tego typu konstrukcja w okolicy, z czasem jednak pomysł kontrastowego zestawienia kolorów zaczęli wykorzystywać projektanci innych kościołów. Budowla w niczym nie przypomina architektury Starego Miasta. Większość znajdujących się nad rzeką Cavado zabudowań ma bowiem cechy gotyckie. Idąc na południe od placu targowego Campo, po krótkim czasie dochodzi się nad rzekę. Chylące się nad wodą wierzby i park, ozdabiający brzeg nadają tej części miasta sielankowy wygląd. W pobliżu XV-wiecznego mostu, zza drzew wyłaniają się ruiny Paęo dos Condes, dawnego pałacu książąt z Barcelos. Pośród zniszczonych w czasie trzęsienia ziemi w 1755 r. murów urządzono Muzeum Archeologiczne (Museu Arqueológico: codz. 9.00-12.30 i 14.00-18.00: wstęp wolny). Na wolnym powietrzu wystawiona jest niezwykle ciekawa kolekcja kamiennych krzyży, w tym XVI-wieczny krucyfiks związany z legendą o kogucie z Barcelos. Na zewnątrz muzeum, w parku nad rzeką stoi gotycki pręgierz – pelourinho. W Museu deOlaria, mieszczącym się w Casa dos Mendanhas na Rúa Conego Joaquim, w odległości 300 m od Muzeum Archeologicznego, można obejrzeć słynne miejscowe wyroby ceramiczne. Bliższych informacji udziela biuro turystyczne.

Dworzec kolejowy znajduje się na wschodnim krańcu miasta. Po 15 min drogi wzdłuż głównej ulicy dochodzi się do placu largowego Campo da Fclra. Autobusy, należące do kilku firm przewozowych, zatrzymują się na jednym z przystanków wokół placu. Do Bragi odchodzą co godzinę, Dojazd do okolicznych wiosek zapewniają autobusy linii Linhares, odjeżdżające z ulicy Viana dr) Castelo. Biuro turystyczne (pn.-śr. i pt. 9.0012.30 i 14.30-18.00, czw. 9.00-18.00,sb. i nd. 9.30-12.30 i 14.30-16.00: o053/811882) mieści

Pcnsáo Bagodra. Avda. Dr. Sidónio País 57 («{153/811236}, przy południowo-wschodnim krańcu Campo da Feira. Piękne pokoje w siarym ajeździe przy targu. Zalecana wcześniejsza rezerwacja. zwłaszcza jeśli planuje się przyjazd w- dzień targowy.

Residencial Abranles, Avda. da Liberdade 35 («053/811326). nu zachód od Campo da Feira. powyżej wyśmienitej cukierni. Dość dziwaczna zbieranina pokor, odradzamy ciasne klitki z widokiem na studnie. (3>.

Residencial Pmn Nuno, Avda. Dom Nuno Alvares Pereira 75 (ir053/815084), na prawo od drogi prowadzącej z dworca na Campo da Feira. Popularne, ale malo przytulne miejsce. @>.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>