Informacje praktyczne – Melgaęo

Biuro turystyczne mieści się w kamiennym budynku Casa Castreja, za miastem przy drodze do Monçâo (»051/42440). Najtańsze noclegi znaleźć można w Maria Helena Mouries na Rua Rio do Porto (»051/42188: ), niedaleko biura turystycznego. Miejscowe pensjonaty to: Piór do Minho, na południe od głównego placu, przy Rua Velha (»051/42950: @-), tańszy Pemba, Largo da Calęada («051/42555:), bardziej nowoczesny Zip Zip, naprzeciwko ratusza (»051/42168:) oraz przytulny ResidencialMiguel Pcireira, niedaleko kina (»051/42212: ).

Przy uliczkach poniżej fortu znaleźć można kilka kawiarni ¡restauracji, oferujących smaczne dania za umiarkowane ceny. Przyjemna kawiarnia z widokiem na dolinę Minho znajduje się też na terenie ogrodów zamkowych, Warto wybrać się do Flor do Minho lub sąsiadującej z nią Parisienne, w obu lokalach podaje się niedrogie zestawy turystyczne. Znacznie drożej jest w usytuowanej poniżej kina Café-Restaurant O Bilhares, gdzie – mimo wysokich cen – turystów kuszą stoliki na tarasie i przyjazna atmosfera.

Z Melgaęo kursują codziennie autobusy (3-5 dziennie) do Monęao. Do parku Peneda- Gerćs można się dostać autobusami jadącymi do Lamas dc Mouro ¡Castro Laboreiro (kursują raz w tygodniu, wcześnie rano). Z kolei do położonego na granicy hiszpańskiej Sao Gregorio odjeżdżają dziennie cztery autobusy (kursują po południu i wczesnym wieczorem).

Główne przejście graniczne dn Hiszpanii znajduje sięw PONTE RARXAS, 1 km na wschód od SAO GREGORIO, miejscowości oddalonej o 10 km na wschód od Melgaęo. Do Sao Gregorio dostać się można autobusami z Melgaęo oraz, co nie wiąże się z dużym wydatkiem, taksówką.

Po przekroczeniu granicy można wsiąść do autobusów kursujących dwa razy dziennie (pn.-pt.) do Ribadavi i Orense. Ribadavia (nad rzeką Minho: słynie z produkcji wyśmienitego czerwonego wina) i Celanova (przy drodze do Orense, położona w cieniu ogromnego klasztoru) są jednymi z najbardziej uroczych miast hiszpańskiej Galicji. Wody Minho, zwanej coraz częściej Miño, płyną po stronie hiszpańskiej bardziej leniwym i spokojnym nurtem. Główną przyczyną tego jest zapora, zbudowana tuż za granicą z Portugalią.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>