Klasztor zakonu Chrystusowego

Klasztor zakonu Chrystusowego (Convento de Cristo: wt.-nd. V i VI 9.15-12.30 i 14.0017.30: VI-1X 9.15-12.30 i 14.00-18.00: X-IV 9.15-12.30 i 14.00-17.00: X-V 200 esc., V1-1X 300 esc.) położony jest wśród ogrodów z pięknymi widokami na okolicę, około 15 minut piechotą od centrum miasta. Klasztor, który w 1162 r. założył Gualdim Pais, pierwszy i największy mistrz templariuszy, przez wiele lat był siedzibą zakonu, a zarazem ośrodkiem władzy’ religijnej i wojskowej.

Misja templariuszy polegała na wypędzeniu Maurów z Hiszpanii i Portugalii. W obronie chrześcijaństwa przed niewiernymi oraz wszelkimi ciemnymi mocami rycerze wyruszali na krucjaty, a działania militarne wymagały od nich tyleż hartu ducha co ciała. Pocho- dzącazXll w. Charola, znana też jako Rotunda lub Absyda Templariuszy jest centralnym i najpiękniejszym miejscem kompleksu klasztornego. To właśnie w tej wyjątkowej świątyni kształtowała się moralność rycerzy. Charola zresztą bardziej przypomina miejsce okultystycznych praktyk niż typowo chrześcijański kościół. Rotundę zbudowano na planie centralnym – szesnastoboczne obejście otacza ośmioboczną część środkową, w której znajduje się ołtarz. Głębokie nisze, zdobione XVI-wiecznymi malowidłami wkomponowane są w elewacje zewnętrzne. Wiele wskazuje na to, że templariusze uczestniczyli we mszy, siedząc na koniach. Jak każda rotunda. Charola wzorowana jest na jerozolimskim kościele św. Grobu Chrystusa, którego obrońcą mienił się właśnie zakon templariuszy. W chwili redagowania tego tekstu Charola poddawana jest remontowi i nie wiadomo, kiedy kościół zostanie otwarty dla turystów, Do tego czasu, można go oglądać jedynie z zewnątrz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>