Lamego i okolice

Chociaż LAMEGO leży praktycznie w Beira Ałta, usytuowane jest samotnie na wysuniętym fragmencie górzystego terenu. Najszybciej można tu dojechać z Rćgua i od strony rzeki Douro. Lamego ma wiele wspólnego z regionem Douro, gdyż leży na łagodnych wzniesieniach żyznych terenów rolniczych nad rzeką, na obszarze, gdzie uprawia się melony i produkuje takie rarytasy jak szynka i Raposeira – najbardziej zbliżony w smaku do szampana alkohol w Portugalii.

Lamego było i jest bogatym miastem, a świadczą o tym urocze, białe posiadłości – quintas i wille na stokach wzgórz oraz bogata architektura centrum – barokowe domy mieszkalne i kaplice o bogato zdobionych wnętrzach. W Lamego znajduje się ¡ednn z najciekawszych budowli barokowych w Europie – świątynia Nnssa Senhora dos Remedios z monumentalnymi schodami, która dominuje nad osią miasta biegnącą ze wschodu na zachód.

Na obrzeżach centrum znajduje się katedra, utrzymana w przeważającej części w stylu renesansowym, choć XIII-wieczna wieża jest pozostałością starszej budowli. Ta mieszanina słylów daje doskonały efekt, i można powiedzieć, że klasztor jest istną perełką architektoniczną. Naprzeciw katedry, w XVIII-wiecznym pałacu, mieści się wspaniałe Musen de Lamego (wt.-nd. 10.00-12.30 i 14,00-17.00: 200 esc.), gdzie zobaczyć można pięć płyt poliptyku, wykonanego przez Grao Vasco na zlecenie biskupa Lamego w 1506 r. Brak podobieństwa między różnymi płytami – np. Stworzeniem zwierząt a cudownie wykonanym Zwiastowaniem – wskazuje na to, że niektóre prace są dziełem jego uczniów. Na wystawie zobaczyć też można serię XVI-wiecznych. flamandzkich arrasów (przedstawiających m.in. sekwencję Życie Edypa), trzy interesujące figurki ukazujące Matkę Boską brzemienną (temat popularny w tym regionie), ciekawy zbiór kafli azulejos, płytki pochodzące ze skarbu kościelnego z pałacu Episkopatu oraz kilka kaplic ocalonych ze zniszczonego Convento das Chagas. Po drugiej stronie placu, Rua da Olaria, wąska uliczka z niewielkimi sklepami, wiedzie w kierunku Rua de Almacave, która biegnie wzdłuż mu rów starego miasta. Trasa ta prowadzi kolo Igręja de Almacave, bardzo starej budów- li, rzekomo będącej niegdyś meczetem, w kierunku Praęa do Comercio, Przechodzi się stąd przez mury starej cytadeli i idzie pod górę ku zamkowi (codz. 10.00-12.0(1 i 14.00-17.00: bezpł.), otoczonemu wiekowymi domami z kamienia. Zamek stał się siedzibą miejscowego oddziału skautów, którzy wywożąc stąd w latach 70. osiemnaście ciężarówek śmieci, uratowali go przed całkowitą dewastacją. Tereny wokół budowli można zwiedzić pod warunkiem, że oprowadzającym będzie jeden ze skautów – jeśli wigwamy i skautowskie flagi kogoś nie interesują, powinien się udać po chwiejnych schodach na dach, skąd rozciąga się piękny widok. Znajdująca się w pobliżu XIIl-wicczna Cisterna (zbiornik na wodę deszczową) jest jedną z najbardziej fascynujących budowli w kraju. Wnętrze tego dawnego ujęcia wody kojarzy się ze wspaniale zachowaną kaplicą romańską, a na jego ścianach wciąż widać ślady pierwotnych robót kamieniarskich. Niestety, Cisterna jest zamknięta dla zwiedzających.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>