Las Buęaco

Wielu ludziom Portugalia kojarzy się przede wszystkim z lasem Buęaco. Najsłynniejszy portugalski las byl w średniowieczu własnością różnych zakonów. Podczas inwazji francuskiej, w bitwie pod Buęaco wojska Napoleona odniosły pierwszą znaczącą porażkę. Obecnie las jest nieco zaniedbany, głównie za sprawą turystów tłumnie odwiedzających te tereny. A jednak las Buęaco nada! jest wymarzonym miejscem na spacery i obcowanie z naturą.

W głębi lasu znajduje się pustelnia, zbudowana w VI w. przez benedyktynów. Las pozostawał w rękach kościoła, aż do momentu rozwiązania zakonów w 1834 r, Prawdziwą sławę las zyskał jednak w XVII w„ kiedy osiedlili sie tu karmelici. Mnisi opiekowali się lasem i wznieśli stojący do dziś muí, wyznaczający granicę Buęaco.

Urban VIII w 1634 r. wydał bullę papieską, w której groził klątwą każdemu, kto odważy się zniszczyć choćby jedno drzewo w tym wyjątkowym lesie. Wcześniejszy dekret zabraniający kobietom wstępu do lasu, miał strzec cnoty czystości braciszków. W takich warunkach, zakonnicy mogli się już spokojnie poświęcić ogrodnictwu. Wytrwali mnisi sprowadzali i sadzili drzewa z całego świata. Dzięki ich pracy, w Buęaco rośnie obecnie ponad 700 gatunków drzew, spośród których najstarszymi i najpotężniejszymi są cedry meksykańskie.

Las Buęaco leży niedaleko Coinihry. dlatego w drodze z Coimbry do Viseu warto się tutaj zatrzymać. Autobus z Coimbry do Visen jedzie nieco okrężną drogą. W Luso (40 min od Coimbry) skręca w kierunku lasu i zatrzymuje się przy starej królewskiej rezydencji przerobionej na nowoczesny hotel Pałace do Buęaco. I znowu wraca przez Portas da Rainha. Można też zatrzymać się i przenocować w Luso, Do lasu jest stąd niedaleko, tak że dystans ten pokonuje się na piechotę. Zamożniejsi luryści zechcą pewnie zafundować sobie nocleg w ekskluzywnym hotelu Mace.

Teren lasu naznaczony jest licznymi trasami spacerowymi, wiodącymi m.in. wzdtuż Vale dos Petos („Dolina paproci”), do jeziora i wielopoziomowej fontanny Fria (Fonte Fria) lub w górę Avenida dos Cedros do Portas de Coimbra. Nie ma zakazu zbaczania z wytyczonych szlaków i wielu turystów z chęcią penetruje dzikie rejony lasu.

Trasa Via Sacra prowadzi od Holet Mace aż do szczytu wzgórza, na którym umieszczono olbrzymi krzyż. Po drodze do Cruz Alta, mija się szereg XVII-wiecznych kapliczek, zdobionych rzeźbami z terakoty. Przedstawiają one kolejne stacje Drogi Krzyżowej Chrystusa. Rozległą i piękną panoramę okolicy podziwiać można ze wzgórz Cruz Alta oraz Portas de Coimbra. Las Buęaco lo miejsce wyjątkowe i peine uroku, ale czasy absolutnej sielanki i spokoju bezpowrotnie się skończyły. Dawna oaza ciszy gości obecnie tłumy Portugalczyków, którzy w weekendy i święta zjeżdżają tu na pikniki,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>