Leiria

LEIRIA posiada malownicze stare miasto z brukowanymi uliczkami oraz ładne ogrody i skwery, nad którymi wznosi się zamek królewski. Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę miasta. W Leiria warto się zatrzymać choćby na kilka nocy. Dla turystów podróżujący transportem publicznym ważne jest dogodne usytuowanie miasta w pobliżu takich atrakcji turystycznych, jak Alcobaęa. Batalha i Fatima. Do tych popularnych miejscowości północnej Estremadury można ż Leiria robić jednodniowe wypady. Na dłuższe wycieczki warto się wybrać do Porto de Mós, jaskiń w Mira de Aire, Alvados. Santa Antonina, do Sao Pedro de Muel lub na wybrzeże. Wieczory w Leiria najlepiej spędzić w okolicznych restauracjach, barach I lokalach nocnych skupionych na pulsującej życiem Largo Cándido dos Reis,

Zamek wLeiria (codz. 9.00-17.30: 125 esc.) to jedna z najpotężniejszych i najważniejszych dawnych twierdz mauretańskich w Portugalii, którą odbił dopiero Alfons I Zdobywca. Wydarzenie to miało miejsce w 1135 r. w trakcie podboju przez króla południowych terenów kraju. Obecna budowla pochodzi częściowo z XIV i XVIII w. Wewnątrz murów znajduje się pałac królewski z pięknym balkonem wznoszącym się wysoko ponad Rio Lis. Leiria, dawna siedziba króla Dinisa, podobnie jak Óbidos, Abrantes, Porto de Mós i Trancoso była ślubnym podarunkiem króla dla ukochanej Izabelli. W obrębie zamku mieszczą się tajemnicze ruiny kościoła Nossn SenhoradaPenha, wzniesionego okoto 1400 r. przez Jana I. Osoby podróżujące z dziećmi powinny zachować szczególną ostrożność w budyku oraz na schodach ponieważ jest tu kilka niebezpiecznie stromych i niestrzeżonych miejsc. W pobliżu, na Largo de Sć, wznosi się irójnawowa katedra miejska z XVI wieku, zbudowana za panowania króla Jana III. Zaprojektował ją Alfonso Alvares, który pracował także przy budowie słynnego kościoła Sao Roque w Lizbonie.

W sercu starego miasta znajduje się Praęa Rodrigues Lobo, na którym stoi pomnik tego wybitnego pisarza portugalskiego baroku. Plac otoczony jest pięknymi budynkami z arkadami. Tradycje literackie miasta Leiria są jednak znacznie starsze. Już w 1480 r. założono tu pierwszą drukarnię w Portugalii, a żydowscy właściciele wydawali pisma wjęzyku hebrajskim.

Osoby przyjeżdżające do Leiria autobusem, wysiadają na nowoczesnym dworcu przy końcu Avenida Heróis de Angola: drugie wejście od strony Praęa Paulo VI. Naprzeciwko Jardim Luis de Camóes, na Praęa Goa Damao e Dio, niedaleko mostu, znajduje się dobre biuro turystyczne, które dysponuje darmowymi mapami miasta (pn.-pt. 9.00 – 18.00, sb. i nd. 10.00-13.00 i 15.00-18.00: w lecie biuro otwierane jest godzinę później: 044/814748). Dworzec kolejowy leży 4 km na północ od Leiria. Kurs taksówką w tym kierunku jest dosyć tani.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>