Lousá

Z Coimbry warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do oddalonej o 25 km na polu- dniowy-wschód LOUSÁ, Wioska jest wprawdzie niewielka, ale górzysty krajobraz i ruiny zamku są wystarczającą atrakcją. Pociąg do Lousá odjeżdża z dworca Coimbra Parque. W pociągu najlepiej zająć miejsce po prawej stronie, by już z daleka podziwiać soczyście zielone okolice wioski, W Lousá są dwie stacje kolejowe: turyści udający się do zamku powinni wysiąść na pierwszej z nich, tj. Lousá A. Po wyjściu z pociągu, należy iść prosto pod górę, minąć kościół i kierować się znakiem „C.P Prado”. Na skrzyżowaniu przy Café Lousanese, droga skręca w lewo do zamku („Castelo e Ermidas”), a w prawo do restauracji A Gm: (patrz s. 183).

Druga stacja kolejowa Lousa, położona jest w odległości 10 minut drogi od centrum wioski, Prawdziwą ozdobą głównej ulicy są bogato zdobione kapliczki i szlacheckie rezydencje (casas brasonadas). W ratuszu mieści się muzeum, pełniące też funkcję biura turystycznego (pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.30, czasami czyn. również w weekendy: H039/993502). Mila obsługa służy mapami Serra da Lousa. Jeśli planuje się wycieczki po górach lub spacer do zamku, mapa jest niezbędna.

Wąska ścieżka z Lousa do wąwozu prowadzi przez sosnowy zagajnik i obok źródełka, w którym mieszkańcy wioski zaopatrują się w wodę. Po ok, 2 km widać już pomiędzy wzgórzami wąski wąwóz, Najednym ze wzgórz, nad wijącym się w dole dopływem Mondego wznosi się niewielki zamek. Na p rzeciwl egły m wzgórzu znaj duje się puste I nia Nossa Senhora da Piedade. Oprócz pielgrzymów przybywa tu wielu turystów odważnych na tyie. by kąpać się w lodowato zimnej rzece. Z kawiarni i restauracji (czynne Wielkanoc – IX) na wzgórzu podziwiać można wspaniale widoki.

Wioska posiada dwa centralnie położone pensjonaty: Residencial Martinim przy Rua Forças Armadas (039/991397: @)iPenado Han Estar przy Avenida Coellio da Gania 11 (039/991445: ), które oferują przyjemne i niezbyt drogie noclegi. Znajdują się one w pobliżu O Gato, lokalu słynącego z wyśmienitych i dość łanich, typowych dań kuchni portugalskiej. Od ratusza na pole kempingowe (039/991052) prowadzi dobrze oznakowana droga (ok. 1(1 min od centrum).

Najlepsza restauracja w Lousa to A Gnu położona w Bairro do Penedo, 15 min od centrum, przy drodze do miejscowej wytwórni papieru. W piwnicy nowoczesnego lokalu podaje się ogromne porcje takich potraw regionalnych, jak: wyśmienite młode prosię (¡citan), baranina (chtmfam) czy kurczak gotowany w winie (c or/ att vin). Amotoizy mocnych trunków powinni spróbować tutejszego specyfiku, jakim jest likier ziołowy. Przepis na Licor lieirâo, sporządzony przez pewnego aptekarza z Lousà to pilnie strzeżona lokalna tajemnica.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>