Melgaęo i okolice

MELGAÇO to najbardziej na północ wysunięta miejscowość Portugalii. Położone nad rzeką Minho niewielkie miasteczko graniczne, otoczone było niegdyś licznymi gospodarstwami. Choć obecnie wznoszą się tam nowoczesne budynki, stare centrum pozostało właściwie nie zmienione. Panuje tu spokojna i leniwa atmosfera, którą przerywają jedynie obchody lokalnego święta w połowie sierpnia. Na ulicach pojawiają się wówczas stoiska ze słynną wędzoną szynką {prcsunto), organizowanajest wystawa traktorów oraz wyrobów rękodzieła, a zabawę umilają występy młodych muzyków grających na han- dżo. Wizytę w miasteczku najlepiej zaplanować na piątek, kiedy odbywa się tu targ. Przy drodze, pod murarni starego miasta, jarmarczni przekupnie oferują kurczaki, kaczki, bulki, meble, porcelanę, kapustę i ozdobne kamizelki.

Niewątpliwą zaletą Melgaęo jest to, że można tu odpocząć od tiumu turystów. Miasteczko jest też doskonałą bazą wypadową na wycieczki do hiszpańskiej Galicji oraz do północnej części parku Peneda-Gerês (patrz niżej). Jedynym zachowanym do dziś zabytkiem są ruiny fortecy. Z budowli, pełniącej ważną rolę w czasie wojny o niepodległość, zachowała się jedynie wieża, a także fragmenty murów, na których miejscowe kobiety często suszą pranie.

Podczas pobytu w Melgaęo warto wybrać się na spacer do dwóch romańskich kościołów: Paderne (3 km na zachód, niedaleko drogi do Monçâo) oraz Nossa Senhora da Orada (1 km na wschód, w bok od drogi prowadzącej do granicy).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>