Miasto i plaże – Figueira da Foz

Jedyną prawdziwą atrakcją Figueira da Foz są jej wspaniale plaże. Mimo to znajduje się tu kilka miejsc, które warto odwiedzić rezygnując z pójścia nad morze. W pochmurny dzień na pewno warto wybrać się do Muzeum Miejskiego (Museu Municipal: codz. z wyj. pn.. 9.00-12.30 i 14.00-17.30: wstęp wolny), które znajduje się przy Rua Calouste Gulbenkian, w parku Abadías na obrzeżach miasta. W muzeum można zobaczyć ciekawą ekspozycję archeologiczną oraz zdjęcia X!X-wiecznych piękności. Godny uwagi jest także pałac (Casa du Paęo:pn.-pt. 9.30-12.30 i 14.00-17.00: wstęp wolny), położony nad morzem niedaleko portu. Fasadę budynku zdobią kalle z Delf pochodzące ze statku, który niegdyś osiadł na mieliźnie w pobliżu obecnego kurortu.

Na wschód od plaży, w zwartej zabudowie centrum miasta, turyści znajdą wiele zamkniętych dla ruchu samochodowego uliczek, które świetnie się nadają na popołudniowy spacer. Okoliczne kafejki i ogródki są dodatkową atrakcją. Natomiast, po przeciwnej stronic miasta, przy ciągnącej się nad rzeką Rua 5 de Outubro znajduje się plac targowy ( w lecie pn.-sb., 7.00-19.00: w ziemie pn.-pl., 8.00-17.00, sb. 8.00Ó3.00). Można tu kupić jedzenie i wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

Plaża w Figueira jest ogromna i w przeciwieństwie do wielu innych wyróżnia się nie długością, ale szerokością. Przejście przez piasek nad samo morze zabiera dobre 5 minut. Dystans ten lepiej pokonać w butach lub skorzystać zdrewnianych pornostów. Warto pamiętać, że w tym klimacie chodzenie boso po rozgrzanym piasku grozi solidnym poparzeniem stóp. Wzdłuż plaży ciągną sic kawiarnie, ale nie cieszą się one taką popularnością, jak te znajdujące się na promenadzie lub na ruchliwej drodze w pobliżu. Najładniejszy odcinek plaży położony jest 2 km za Buarcos. Uroczy widok tworzą tu niewielkie rybackie chaty w pastelowych kolorach oraz stary mur obronny.

Miłośnicy surfingu okupują plaże za cyplem w Buarcos, a ich wyczynom przyglądają się zawsze tłumy kibiców. Natomiast zaciszna i spokojna plaża Cabaddo leży za molo u ujścia Mondego, na południowym brzegu rzeki. Na plażę irzeba podjechać autobusem drogą przez most.

Zanieczyszczenie wód Atlantyku to jeden z najpoważniejszych problemów portugalskiego kurortu. Na star czystości tutejszych kąpielisk wskazuje „błękitna flaga europejska”. Niestety nie zawsze powiewa ona nad plażą wFigucirn da Foz. Przed biurem turystycznym wywieszany jest aktualny wykaz miejsc nadających się do kąpieli. W lecie woda testowana jest co tydzień, a w zimie co miesiąc.

Jeśli zabrudzenie morza jest zbyt duże. a kąpiel w nim zbyt ryzykowna nie pozostaje nie innego, jak udać się na basen kąpielowy. Znajduje się on w północnej części miasta. Droga przez park Abadías wzdłuż Avenida Dr. Manuel Gaspar de Lemos zajmuje najwyżej 15 minut.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>