Monęao i okolice – kontynuacja

W XVFI w. podczas wojny niepodległościowej nastąpiła druga ofensywa wojsk hiszpańskich. W 1659 r. prześladowanym mieszkańcom Monęao przyszła z pomocą hrabina Ca- stelo Melhor. Idąc w ślady swej słynnej poprzedniczki, uciekła się również do psychologicznej taktyki. Po długich negocjacjach z wojskami wroga hrabinazgodziła się na zawieszenie broni. Postawiła jednak warunek, iż Hiszpanie oddadzą należne honory walczącemu w Monęao portugalskiemu wojsku. Jakież było zdziwienie najeźdźców, gdy hrabina zaprezentowała im zaledwie 236 żołnierzy. Nie wiedząc nic o dwóch tysiącach ofiar, Hiszpanie przekonani byli, że dali się pokonać tej mizernie wyglądającej grupce ludzi. Upokorzeni, natychmiast opuścili miasto.

W Monęao znajduje się kilka godnych uwagi zabytków. Jednym z nich jest położony przy Praęa Deu-la-deu XVII-wieczny kościół Miłosierdzia (Igreja da Miscricórdia), ozdobiony wewnątrz przepięknymi kaflami. Podobnych elementów dekoracyjnych użyto przy budowie romańskiego kościoła parafialnego (Igreja Matriz). Budowla wznosi się przy jednej z centralnych uliczek starego miasta, a w środku obejrzeć można m.in. grobowiec Deu-la-deu. Wizytę w mieście warto zaplanować na czas jednego z lokalnych świąt, nie zapominając przy tym o wcześniejszej rezerwacji noclegów. Uroczystości Bożego Ciała (Cnrpo de Deus) przypadają na 18 czerwca, a święto Matki Boskiej Bolesnej (Nossa Senhom das Dores) obchodzone jest od 19 do 22 sierpnia.

Dworzec autobusowy znajduje się naprzeciwko nieczynnej stacji kolejowej. Droga z dworca prowadzi prosto do centrum miasta. Biuro turystyczne mieści się na Largo do Loreto (pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.00-18.00: »051/652757). Nowo wybudowane przejście graniczne łączy Morapio z hiszpańską miejscowością Sálvaterra.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>