Monęao i okolice

MONęAO położone jest nad rzeką Minho, 16 km na wschód od Valenęa, O tym, że było to niegdyś warowne miasto, świadczą już tylko ruiny dawnej fortecy. Z masywnej budowli zachowało się jedynie główne wejście, fragment murów wznoszących się nad dworcem autobusowym oraz stroma promenada ciągnąca się na północ, wzdłuż tej części miasta, która położona jest nad rzeką. Niewielka ilość zabytków przypominających o dawnej świetności miasta sprawia, że nie cieszy się ono zbytnią popularnością wśród turystów. Wolą oni wycieczki do miejscowości leżących hardziej na zachód, a do Monęao przybywają jedynie w dzień targowy, we czwartek, Mimo to warto wygospodarować trochę czasu i zatrzymać się w mieście na dłużej. Spacer po pełnym uroku starym centrum pozwala wyobrazić sobie lepiej historię miasta, a także rolę jaką odegrały w niej dwie miejscowe kobiety.

Statua i fontanna na Largo do Loreto wykonane zostały na cześć Deu-ia-deu Martins, najsłynniejszej mieszkanki miasta i bohaterki wielu opowieści. Ludność XIV-wiecz- nego Monęao gnębiona była przez hiszpańskich najeźdźców. Długotrwałe oblężenie doprowadziło do tego, że mieszkańcy zaczęli przymierać głodem. Deu-la-deu, posłużywszy się wrodzonym sprytem i zdolnościami, które zastąpić musiały brak mąki, upiekła przepyszne ciastka. Zaniosła je do hiszpańskiego obozu i zaproponowała nieprzyjaciołom, że „jeśli potrzebują, upiecze ich jeszcze więcej”. Przewrotny podstęp okazał się zbawienny. Zaskoczeni Hiszpanie opuścili miasto. Na cześć Deu-la-deu chlebowe ciasteczka, zwanepaozinhos, wypiekane są w Monęao do dziś. Niedaleko placu, nad sklepem rzeźniczym, przy zwieńczonej lukami bocznej uliczce, znajduje się dom, w którym Deu-la-deu przyszła na świat.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>