Monte de Santa Luzia

Na szczycie Monte cle Santa Luzia wznosi się górująca nad całym miastem XlX-wiecz- na bazylika zbudowana w stylu neobizanlyjskim. Malownicza trasa wiodąca na górę wije się pośród strzelistych sosen i eukaliptusów (można pójść krótszą drogą nad lorami). Osoby nie mające ochoty na wspinaczkę mogą dostać się na szczyt kolejką linową (codz. 9.00-12.00, co godz., 12.30-19.00, co 30 min: 100 esc.). Stacja początkowa znajduje się tuż za dworcem kolejowym: należy iść drogą prowadzącą za torami. Jadąc kolejką podziwiać można wspaniałe widoki wybrzeża i okolic rzeki.

W łesie na szczycie Santa Luzia wyznaczone są trasy spacerowe, pobyt umila też urocza kawiarenka. Sama bazylika nie wyróżnia się właściwie niczym szczególnym. Bocznymi drzwiami wchodzi się na strome schody prowadzące na kopułę (zinibórto). Taras widokowy jest wąski i przy silnym wietrze ma się uczucie, że można zostać zdmuchniętym. Ze względu na piękny widok warto jednak pozostać na nim przez dłuższą chwilę.

Za bazyliką, poniżej hotelu Santa Luzia znajdują się ukryte wśród drzew pozostałości po celtycko-iberyjskiej osadzie. Do dziś zachowały się tu fundamenty małych, okrągłych chat, ruiny grubych murów obronnych i częściowo, brukowane uliczki. Zamieszkiwana od ok. 500 r. p.n.e. osada została opuszczona po wkroczeniu Rzymian dowodzonych przez Oktawiana Augusta (ok. 26 r. n.e,). Ruiny są ogrodzone, wejście znajduje się od strony drogi do hotelu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>