Montemor-o-Velho

MONTEMOR-0-VELHO leży 32 km na zachód od Coimbry i słynie z potężnego zamku (codz. z wyj. pn„ 10.00-12.30 i 14.IHI-J7.1M): wstęp wolny), którego majestatyczna budowla góruje nad doliną rzeki Mondego. Turyści podróżujący samochodem (trasa N1I1) lub pociągiem (w kierunku Figueira da Foz) już z daleka podziwiać mogą solidną, zwieńczoną blankami fortecę, która konkurować może jedynie z zamkiem w Obidos. Budowę twierdzy na skałach rozpoczęli Rzymianie, a kontynuowali Maurowie. Pod koniec XI w, zamek stal się ulubioną rezydencją władców Portugalii. W 1355 r, król Alfonso IV spotka! się w Montemor ze swoimi doradcami, by zdecydować o losie oblubienicy syna, Ines de Castro. Tutaj też, trzydzieści lat później miejscowa ludność oddawała hołd Janowi d’Avis. Po bitwie pod Aljubarrotą, zwycięski wódz przejeżdżał tędy w drodze do Coimbry, w której miała się odbyć jego koronacja na króla Jana I.

Miasteczko nie skorzystało jednak na częstych wizytach rodzin królewskich. Nie rozwiną! się tu żaden przemysł, a jedynym zabytkiem jest zamek. Zdecydowanie najciekawszą ze wszystkich budowli zamkowych jest manueliński kościół św. Marii z Alcaęova (Igręja de Santa Maria de Alawa), zaprojektowany ponoć przez samego Diogo de Boitaca (jego projektu jest też słynny klasztor w Belem). Wnętrze świątyni zdobią: wspaniały drewniany sufit, pięknie rzeźbione kolumny i wzorowane na stylu mauretańskim ttzitkjos.

Wizytę w Montemor dobrze jest zaplanować na druga lub czwartą środę miesiąca, kiedy pod murami zamku organizowany jest targ. W dni targowe drogi w mieście są praktycznie nieprzejezdne. Rodziny z całej okolicy zjeżdżają do miasta samochodami, motocyklami i furmankami, a nawet zdarza się zobaczyć podróżnych na osiach.

Dworzec kolejowy znajduje się w sporej odległości od miasta i zamku. Znacznie bliżej centrum zatrzymują się autobusy z Coimbry. Nie ma zbyt wielu powodów, dla których warto by było pozostać w Montemor na dłużej. Zwiedzanie zamku i kościoła nie powinno zabrać wiele czasu i bez problemu można wrócić do pobliskiej Coimbry lub oddalonego o 13 km na zachód kurortu Figueira da Foz. Osoby, które zdecydują się jednak na nocleg powinny udać się do pięknej, stylizowanej Residencial Abade Joño (rezydencja przeora Jana) przy Rúa Combátanles da Grande Guerra 15 (u039/fiH945S: ). Dom znajduje się przy końcu ulicy po lewej stronie, w pobliżu ogromnego, pomalowanego na różowo ratusza na Praęa da República. Iiiuro turystyczne (pn.-pt. 9.0012,30 i 14.00-17.30: n039/689114) mieści się na I piętrze ratusza, ale niestety pracownicy biura nie są szczególnie zainteresowani promocją miasta. Na posiłek najlepiej wybrać się do Resumíante Ramalhüo przy Rúa Tenente Valadim 24 (niecz. nd. wieczorem, pn. i X). Wszystkie serwowane tu potrawy: zupa z węgorza, kurczak z ryżem, dania z kaczki lub królika są świeże i smaczne. Okolice Montemor znane są z hodowli zwierząt i uprawy roślin. W zależności od apetytu, za pełny posiłek trzeba zapłacić 20003000 esc.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>