Museu Martins Sarmentó i kościół św. Franciszka

Dalej na zachód, za Largo do Toural położone jest Museu Martins Sarmentó (wt.-nd. 9.30-12.00 i 14.00-17.00: 200 esc.), mieszczące się także w dawnym klasztorze. W murach gotyckiego kościoła Sao Domingo z XIV-w. wystawiona jest kolekcja znalezisk, sprowadzonych z pobliskiego Briteiros i Sabroso. Są wśród nicit wykonane z brązu wotywa ( w tym miniaturowy powóz zaprzężony z jednej strony w ludzi, a z drugiej w woły), bogato zdobione kamienne nadproża i framugi drzwi. Najbardziej imponująco prezentują się Pedras Formosas, dwa „piękne kamienie” i Kolos zPedralva. Kamienie, uważane dawniej za fragmenty ołtarzy, są w rzeczywistości portalami grobowców, z których jeden zachował się w Citânia de Briteiros. O wiele starszą i bardziej zagadkową rzeźbą jest potężny, granitowy posąg kolosa ze wzniesionymi w górę rękami i ogromnym 1’nllu- sem. Rzeźba przypomina odkryte wTrás-os-Montes kamienne posągi niedźwiedzi i – podobnie jak one – jest reliktem kultu płodności z epoki praceltyckiej, datowanym pomiędzy 1500 a 1000 r. p.n.e.

Spośród znajdujących się w centrum Guimaries kościołów na największą uwagę zasługuje kościół św, Franciszka (Igreja de Sâo Francisco: różne godziny otwarcia) przy południowych obrzeżach parku. Wewnątrz obejrzeć można wyróżniające się wielkością XVIII-wieczne kalle ukazujące św. Franciszka przemawiającego do ryb. Warto też przejść na renesansowy krużganek, pośrodku którego umieszczonajest fontanna. Aż do 1834 r., kiedy to nastąpiło w Portugalii rozwiązanie zakonów, kościół był częścią ogromnego klasztoru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>