Muzeum Soares dos Reis i Jardim do Palacio de Cristal

Na północ od Cordoarii, przy Rua de Dom Manuel II. znajduje się Musen Nacional Soares dos Reis, pierwsze, założone w 1933 r., muzeum narodowe w Portugalii, Mieści się ono w dawnym królewskim Palacio das Carrancas (Pałacu Masek). W tym budynku miało siedzibę dowództwo wojsk francuskich podczas wojen napoleońskich. Francuzi uciekli stąd tak szybko, że książę Wellington, przeprowadzający swych żołnierzy przez Douro, mógł zatrzymać się i zjeść uroczystą ucztę, którą przygotowano ku czci marszałka Soułta i jego oficerów. Muzeum to również jest czasowo „nieczynne z powodu remontu”, ale po jego ponownym otwarciu warto tu zobaczyć wspaniałą kolekcję wyrobów szklanych i ceramiki oraz ogromną wystawę poświęconą XVIII i XIX-wiecznej sztuce portugalskiej. Do największych atrakcji zalicza się obrazy pędzla Henrique’a Pousao oraz rzeźby dłuta Soaresa dos Reis (jego najbardziej znaną pracą jest z pewnością „Wygnaniec” – O Desterrado) oraz jego ucznia, Tetxeira Lopesa.

Kierując się drogą przechodzącą obok Museu Soares dos Reis lub jadąc jakimkolwiek (oprócz #6 i #18) autobusem z Cordoaria, dojeżdża się do Jardim tło Palacio de Cristal, pięknego, rozległego parku, nad którym dominuje ogromny pawilon z kopułą. Budowla ta zastąpiła pierwotny „Pałac Kryształowy”, a obecnie służy jako hala sportowa. W parku znajduje się też kwakierski szpital dla zwierząt, a w niedalekiej przyszłości planuje się tu otwarcie restauracji. Latem odbywają się w parku mecze hokejowe, koncerty rockowe o raz wystawy.

W tylnej części parku, przy wybrukowanej Rua Entre Quintas pod nr. 22Ü stoi Quinta da Macieirinha, w której mieści się Muzeum Romantyzmu (wt.-sb. 10.00-12.00 i 14.00 – 17.00, nd. 14.00-17.30: 100 esc.), z kolekcją mebli i prac artystycznych pochodzących z połowy XIX w., a na parterze Solar do Vinho do Porto (pn.-pt. 10.00-23.45, sb. 11.0022.45). W wygodnym hallu, z tarasu którego rozciąga się widok na rzekę, spróbować można wielu różnych gatunków porto, a zajedną lampkę najtańszego wina płaci się tu ok. 150 esc. Lista win jest taka sama jak w Instytucie Wina Porto w Lizbonie, przy czym obsługa jest tu o wiele przyjemniejsza, widoki ciekawsze, a wino (można powiedzieć) jakby nie było, pije się w warunkach domowych. Odwiedzenie tego miejsca stanowi przedsmak tego, co można przeżyć w winiarniach porto po drugiej stronie rzeki w Vila Nova de Gaia (patrz poniżej).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>