Na południe od Lamego – kontynuacja

Po 20 km jazdy na zachód od Barcelos dojeżdża się do Costa Verde, pasma wybrzeża ciągnącego się w kierunku północnym aż do granicy z Hiszpanią. Do wypoczynku na przepięknych plażach zniechęca jednak wyjątkowo zimne morze i zmienna pogoda. Najpopularniejszą miejscowością wczasową rejonu jest Viana do Castelo, urocze miasteczko o bogatej i ciekawej historii. Osoby spragnione ciszy i samotności mogą wybrać się na jedną z odludnych plaż, ciągnących się na północ i na południe od Viana. Rozległy odcinek wybrzeża kończy się w Caminha, przy ujściu rzeki Minho, wyznaczającej granicę z hiszpańską Galicją. Osobliwością tego malowniczego regionu jest to, że wzniesione tu dawniej warowne miasta pozostały nad rzeką po stronie portugalskiej, natomiast należące do nich fortece znajdują się już na terenie Hiszpanii.

Najbardziej urokliwą częścią środkowego Minho są okolice rzeki Limy, uchodzącej do morza przy Viana do Castelo. W dolinie Limy leży wiele przepięknych miasteczek o sielankowej atmosferze. Równie malowniczy krajobraz i spokojny, niemalże senny, nastrój cechuje całą prowincję. Niespotykany urok miejscowości leżących w dolinie rzeki, a zwłaszcza w okolicy miasta Ponte de Lima, stał się powodem do utworzenia projektu Turismo de Habitaętlo, zwanego popularnie Turihab. Zgodnie zjego założeniami wiejskie posiadłości i farmy oferują turystom pokoje ze śniadaniem, zapewniając w ten sposób miły wypoczynek i ułatwiając zwiedzanie okolicy. Tereny dalej na wschód należą do parku narodowego Peneda-Gerés (Parque Nacional da Peneda-Gerés), rozciągającego się od kurortu Caldas do Gerés aż po granicę z Hiszpanią, Ukryte wśród lasów wodospady, górskie wąwozy i trasy spacerowe czynią z parku wymarzone miejsce na rozbicie obozowiska. Na teren parku można się bez trudu dostać z okolicznych miast, jednak aby przejść najciekawsze szlaki potrzeba co najmniej kilka dni. 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>