Na południe od Lamego

Jadąc dalej na południe od Lamego, w kierunku Guarda i Viseu, wjeżdża się w w wysokie, dzikie i słabo zaludnione pasma górskie Leomil i Montemuro. Obszar ten jako jeden z pierwszych padt tupem Alfonsa I Zdobywcy, pierwszego króla Portugalii, w czasie marszu jego wojsk na południe przeciw Maurom. Legenda głosi, że położył on pierwszy kamień w czasie budowy klasztoru Sao Joao de Taronca, wzniesionego po jego zwycięstwach pod Trancóse i Scrnancelhe w Beira Aita. Inne trzy warte uwagi zabytki – klasztor w Salzedas, ufortyfikowany most w Ucanha oraz kościół wTarmica – powstały w tym samym okresie.

Zajmujące północną część kraju Minho słusznie nazywane jest najpiękniejszą prowincją Portugalii. Jej niepowtarzalny charakter tworzą doliny rzek, wijących się wśród zalesionych wzgórz, zbocza porośnięte winoroślą i niemalże dziewicze wybrzeże, Jednak, oprócz uroków krajobrazu, o wyjątkowości Minho decyduje widoczne na każdym kroku przywiązanie mieszkańców do tradycji. Po brukowanych uliczkach wciąż przejeżdżają drewniane wozy zaprzężone w woły, a dzięki odbywającym się regularnie jarmarkom, świętom i procesjom przetrwały prawie wszystkie stare zwyczaje. Wiele świąt obchodzi się w lecie, dlatego turyści zainteresowani miejscowym folklorem mogą zaplanować swój pobyt tak, aby pokrywał się z najważniejszymi imprezami regionalnymi. Dni targowe wymienione są poniżej, a informacje o głównych świętach zamieszczono w tekście.

Większość dużych miast znajduje się w południowej części Minho, Nie można stąd wyjechać nie zobaczywszy zabytków Guimaräes, pierwszej stolicy Portugalii i sąsiadującej z miastem Bragi, uważanej za centrum religijne kraju. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy tymi miastami położona jest Citänia de Briteiros, jedno z najwspanialszych skupisk ruin celtyckich w Portugalii. Z Bragi warto wybrać się do pobliskiego Barcelos, gdzie w każdy czwartek odbywa się największy i najsłynniejszy targ w okolicy. Noclegi w mieście trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>