Nazare – wioska i plaże

Pierwsza osada znajdowała się w Sitio, położonym na urwistym brzegu, 110 metrów ponad dzisiejszymi hotelami ¡damami wczasowymi. Osada wSitio to pozostałość po piratach, regularnie najeżdżających te okolice aż do XIX w. Legenda mówi o XIl-wiecz- nym rycerzu, niejakim Fuas Roupinho, który polując na jelenia zabłądził we mgle. Gdy kopyta jego konia osuwały się już w przepaść, szlachcic zaczął gorliwie modlić się do Matki Boskiej Nazareńskiej i w cudowny sposób został ocalony. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesiono tu kościół Nossa Senhora da Nazare.

Do kościoła a także w okolice Sitio, dociera winda linowa, która kursuje w górę praktycznie nieprzerwanie od 8.30 do 24.00 (70 esc.). Przy stacji końcowej znajduje się niewielki taras widokowy (miradouro). Wnętrze sanktuarium nieco rozczarowuje, chociaż warto zwrócić uwagę na ikonę wyciętą w drzewie przez św. Józefa, a namalowaną przez św. Łukasza (para tych zręcznych artystów działała niegdyś na terenie całej Europy). Z kościoła Matki Boskiej Nazareńskiej, tradycyjnie co roku wychodzi procesja religijna zwana Roninria (8-10 IX), która zaraz po mszy zamienia się w radosny festyn ludowy z tańcami i walką byków. Latem, w sobotnie wieczory na arenie w Sitio oglądać można touradas – bezkrwawą walkę jeźdźca na koniu z bykiem.

Niezwykle malowniczy zakątek znajduje się między windą linową a Praęa Dr. Manuel de Arriaga. Wody Atlantyku nie są tutaj zbyt bezpieczne, lepiej więc nie zapuszczać się na północ, poza przylądek w Sitio, ani na południe, w wąskie dorzecze Alcoa. Atlantyk u wybrzeży Estremadury często bywa wzburzony, dlatego bezpieczniej – mimo tłoków – pływać przy plażach strzeżonych. Natomiast w pobliskiej wiosce Gralha znajduje się dużo małych, spokojnych zatoczek oraz jedna odizolowana plaża nudystów.

Do Nazarć najłatwiej dostać się autobusem. Dworzec autobusowy znajduje się w środkowej części miasta, w połowic Avenida Vieira Guimaraes, która łączy się u podnóża góry, pod kątem prostym, z główną drogą Avenida da República. Najbliższa stacja kolejowa jest w Valado, 6 km w głąb ładu, przy dradze biegnącej do Alcobaęa. Autobusy z Alcobaęa zatrzymują się tu w drodze do miasta.

Przy równoległej do plaży Avenida da República mieści się większość hoteli i restauracji, a także biuro turystyczne (niedaleko windy linowej: VII-VIII codz. 10.00-22.00: IX-VI codz. 9.30-12.30 i 14.00-18.00: «062/36114). Drugie biuro turystyczne znajduje się przy Rua Mousinho de Albuquerque, na wzgórzu, niedaleko ratusza. Niestety, żadne z biur nie spełnia dobrze swego zadania.

Przy Avenida Vieira Guimaraes znajduje się kilkabanków: po godzinach urzędowania walutę można wymienić w biurze podróży Viagens Marc na Praęa Dr. Manuel de Arriaga, a także w większych hotelach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>