Nazare

Autobusy i pociągi z Cuidas w kierunku północnym na wybrzeżu zatrzymują się tylko wSâo Martinho do Porto, 13 km na południe od Nazarć. Osoby dysponujące własnym samochodem mogą od razu pojechać na północny zachód od Caldas drogą N360, minąć Lagon de Óbidos i dalej wybrzeżem przez Fozdo Arelho. Trasa jest przepiękna i mniej ruchliwa niż droga N8.

SÂO MARTINHO DO PORTO jest główną miejscowością letniskową na tym odcinku wybrzeża Estremadury. Popularność zawdzięcza rozleglej plaży okalającej osłoniętą zatokę, która stanowi naturalny, ciepły basen.

Znalezienie tutaj noclegu w sezonie nie jest łatwym zadaniem. Prywatnych kwater szukać można za pośrednictwem biura turystycznego (Avenida 25 de Abril: «062/989110). Wśród hoteli i pensjonatów godne polecenia są: Pensclo Americana, Rua D. José Saldlia- na 2 («062/989170: #3-#4), Pensât) Ctnvtilho, Rua Miguel Bombarda 6 («062/989605: #4-#5) i Hotel Parque. Avenida Maréchal Gamona 3 («062/989505: #4-#5) – wszystkie z dobrymi restauracjami. Kemping Colina de! Sol («062/989764) znajduje się 2 km na północ, przy drodze do Nazarć (N242), schronisko młodzieżowe («062/999506) mieści się w AH’eizeiüo przy dradze do Caldas da Rainha (N8), 4 km od Sâo Martinho.

Zatłoczone ulice, wysokie ceny, blaszane kramy z tandetnymi pamiątkami niewiele dziś mają wspólnego z dawną, rybacką wioską NAZARE. Jeszcze niedawno turyści spotykali tu bose kobiety, niosące naglowacb ogromne tace pełne ryb, a rybacy spokojnie siadywali na plaży, przy swych błyszczących łodziach do połowu sardynek i reperowali zniszczone sieci. W dzisiejszym porcie rybackim (15 min od centrum), nowoczesne dźwigi zastąpiły woły, wyciągające niegdyś łodzie na brzeg. Jednak w starej wiosce żony rybaków nadal noszą tradycyjne, kraciaste stroje, asrebne sardynki niezmiennie suszą się na nazareńskich plażach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>