Noclegi i gastronomia – Monęao

W mieście wynająć można niezbyt drogie kwatery prywatne. Polecamy pokoje na piętrze Pastelaria Raiano, przy głównym placu oraz w Casa Constantino, Rúa da Independencia 24, oferującej kilka pokoi z widokiem na rzekę. Najbliższe pole kempingowe to bezpłatne Caldas de Monęao, położone nad rzeką, na wschód od Monęao. Warto mieć jednak na uwadze, że nie ma tu wody i sanitariatów.

Casa de Rodas (»051/652105). Za miastem, przy Lugar de Rodar. Uroczy, XVIII-wieczny budynek objęty planem Turihab. Do wynajęcia są cztery pokoje gościnne. Obsługa biura turystycznego poinformuje, czy są jakieś wolne miejsca i wskaże drogę. ©,

Pensao Central, Rua Dr. Alvares da Guerra fi (»051/652314). niedaleko Praęa Deu-la-deu. Duże, zaniedbane pokoje mają jednak balkony z ładnym widokiem na okolicę. Pensfio Mané, Rua General Plmenta de Castro 5 (»051/652490). Droższy, ale godny polecenia pensjonat.

Residencial Estoves. Rua Genera! Pimenta de Castro (»051/fi523,S6). W pobliżu dworca kolejowego. Niedrogie, ładnie urządzone nowoczesne pokoje pozbuwione są jednak przytulnej atmosfery.

Monęao jest wymarzonym miejscem dla prawdziwych miłośników jedzenia. Regionalne potrawy z pstrąga i łososia zadowolą nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a w okresie od stycznia do marca przebojem są dania z minogów. Lokalnego młodego wina, uważanego za najlepsze w Portugalii, można się napić w kilku barach przy głównym placu. Najbardziej wyrafinowany smak cechuje Palacio da Brejoeim Aharinhn. Jak głosi przewrotne hasło reklamowe zawarte w jednej z broszur turystycznych – „pewien Francuz nazwał je najlepszym winem na święcie”.

Jeśli chodzi o posiłki, to najtańsze dania zjeść można w Boi na Brasa (naprzeciwko dworca kolejowego), specjalizującej się w kurczaku z grilla, oraz w przyjemnej Quinta da Oliveira na Estrada dos Arcos, 400 m za centrum przy drodze do Bragi. Najlepszą opinią cieszy się jednak Café Central Restaurant (nie mylić z drogą restauracją w Pensćio Central), przy głównym placu. Wejście od tylu, od strony bocznej uliczki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>