Nossa Sentiora dos Remedios

Znana świątynia Nossa Senhora dos Remedios jest celem licznych pielgrzymek, bowiem miejsce to, sły nące z właściwości uzdrawiających, przyciąga wielu wiernych z całego kraju. Do tej stojącej na wzgórzu budowli z widokiem na miasto wchodzi się po bogato zdobionych, XVIIl-wiecznych schodach, wzorowanycli na tych znajdujących się w Bom Jesus niedaleko Bragi. Idąc po 700 stopniach, na które najwierniejsi pielgrzymi wchodzą na kolanach, warto zwrócić uwagę na via sania z kaplicami kultowymi, kafle azulejos oraz fontanny i posągi z motywami alegorycznymi. Po męczącym wejściu na szczyt schodów można wstąpić do kościoła, stanowiącego jeden z wielu f ragmentów tutejszej zabudowy. Zawsze jest tu wielu wiernych.

Wielka pielgrzymka odbywa się tu w dniach 6-8 września, ale imprezy towarzyszące trwają kilka tygodni – od ostatniego tygodnia sierpnia do połowy września. Główna procesja, w czasie której ulicami przejeżdżają zaprzężone w zwierzęta powozy, a za nimi idą małe dzieci ubrane na biało, ma miejsce 7 września. Oprócz pielgrzymki odbywają się tu też tradycyjne „wałki kwiatów”, parady przy blasku pochodni, koncerty rockowe najlepszych zespołów portugalskich, tańce, wyścigi samochodów oraz targ nawydzielonym placu Recinto da Fcira, poniżej świątyni. W biurze turystycznym uzyskać można informacje o innych festiwalach, które organizowane są tu w maju, czerwcu i listopadzie.

Dworzec autobusowy znajduje się za muzeum, dokładnie w środkowej części miasta. Autobusy kursują do i z Rćgua (co godz. aż do 20.15) oraz do Viseu i innych miast w regionie Beira Alta. Biuro turystyczne zlokalizowane jest na Avenida Guedes Vi- sconde Teixeira (VI-IX codz. 9.00-12.30 i 14.00-19.00: X-VI pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.0017.30, sb. 9.00-12.30: ir054/62005), tuż przy głównym placu Largo de Cainócs.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>