Óbidos – dalszy opis

Najciekawszą budowlą w mieście jest zwieńczony masywnymi wieżyczkami zamek króla Dinisa, który przekształcono w wytworny hotel typu palisada (Poitsada do Castelo, patrz dalej „Noclegi”). Poniżej zamku, u zbiegu ulic przy małym ryneczku znajduje się Igreja de Santa Maria.W tym kościele parafialnym, w 1444 r. odbyt się ślub dziesięcioletniego króla Alfonsa V z jego ośmioletnią kuzynką Izabellą. Kościół pochodzi wprawdzie z okresu renesansu, ale jego wnętrza pokryte są niezwykle typową dla sztuki portugalskiej mozaiką z małych ceramicznych płytek w bialo-niebieskie wzorki, zwanych azulejos (od arabskiego al-zuich). Sztuka układania kompozycji z kolorowych płytek znana była od stuleci Arabom, którzy rozpowszechnili ją na Półwyspie Iberyjskim. Przy ścianie po lewej stronie kościoła znajduje się ciekawy nagrobek, dłuta samego Nicolasa Chanterei- ne’a, sławnego rzeźbiarza francuskiego, który tworzył na terenie Portugalii w pierwszej połowie XVI w. Z prawej strony ołtarza zwraca uwagę ozdobna, pięknie malowana nastawa ołtarzowa zwana retabulum. Jest to dzieto Jnsely de Obidos (właśc. Josefy de Ayala), jednej z najwybitniejszych portugalskich artystek, a zarazem jednej z nielicznych kobiet, których prace zostały zauważone przez krytyków sztuki. Josefa, urodzona w Sewillii w I634 r., większość życia spędziła w klasztorze wóbidos. Karierę artystyczną rozpoczęła serią akwafort i miniatur, a świadectwem jej wspaniałych zdolności ukazywania najdrobniejszych szczegółów są też późniejsze, pełnowymiarowe prace o charakterze religijnym. Jeden z portretów jej autorstwa obejrzeć można w pobliskim muzeum, mieszczącym się w dawnym ratuszu (eodz. 10.0(1-12.30 i 14.00-18.00: 250 esc.).

Co roku w październ i ku, w wielu częściach m iasta odbywa się Festiwal Muzyki Dawnej. Bardzo możliwe, że nowo wybudowana sala koncertowa (Cusa da Música) znajdująca się u wylotu Porta da Vila, przy Rua Direita, zachęci władze miasta do organizowania w przyszłości podobnych imprez. Każdego dnia, oprócz poniedziałku, można pójść na położony tuż za bramą miejską niewielki targ rybny, gromadzący przede wszystkim mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek.W poszukiwaniu ciekawych przedmiotów warto wybrać się na Rua Direita, gdzie w sklepach takich, jak ni.¡n. Casa Mourisco czy w centrum rzemieślniczym, sprzedawane są regionalne wyroby ceramiczne, obrazy i rzeźby.

Autobusy kursujące z Caldas da Rainha (6 km na północ) i Peniche (24 km na zachód), zatrzymują się w pobliżu Porta da Vila. Przy Rua Direita biegnącej przez centrum miasta, znajduje się dobre biuro turystyczne (codz. (1.30-13.00 i ¡4.00-18.01): «062/959231). Dworzec kolejowy usytuowany jest u podnóża gór. Na dworcu nie ma kas biletowych, dlatego za przejazd piąci się w pociągu u konduktora. Osoby bez ciężkiego bagażu mogą przejść przez tory i schodami dojść do bramy miejskiej kolo hotelu Castelo Dom Dinis, leżącym na przeciwległym końcu Run Direita. W przeciwnym razie, aby dojść do Porta da Vila, należy iść wzdtuż drogi i po łagodniejszych ścieżkach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>